Znikają plamy z malowideł w jaskini Lascaux sprzed 18 000 lat

Malowidła w prehistorycznej jaskini Lascaux nie są już zagrożone

Publikacja: 09.12.2010 23:48

Artyści z epoki lodowej zdobili jaskinię Lascaux 18 tys. lat temu

Artyści z epoki lodowej zdobili jaskinię Lascaux 18 tys. lat temu

Foto: AFP

Kolonie grzybów znikają ze ścian i rysunków z epoki lodowej, doraźne działania nie są już potrzebne.

Taką opinię wyraził na konferencji w Paryżu prof. Yves Coppens, przewodniczący 14-osobowej międzynarodowej rady naukowej zajmującej się ochroną tego zabytku sprzed około 18 tys. lat. Czarne plamy, spowodowane rozwojem grzybów, które pojawiły się przed kilkoma laty, maleją.

– Jesteśmy zadowoleni z takiego obrotu sprawy, ale wciąż czujni. Plamy się cofają, lecz wciąż nie wiemy dlaczego – powiedział prof. Coppens. Prowadzone są symulacje, aby wiedzieć, jakich substancji używać, gdyby pojawiły się grzyby.

Paradoksalnie, niebezpieczeństwo pojawiło się z powodu nowoczesnych technologii i prac konserwatorskich. W latach 2000 – 2001 przeprowadzono renowację systemu klimatyzacji. Robotnicy nie używali sterylnego obuwia i nieświadomie wprowadzili do groty mikroskopijny grzyb z gatunku Fusarium.

Środek grzybobójczy opracowało Laboratorium Badań Obiektów Historycznych w Champs-sur-Marne (LRMH), lecz okazał się nieodpowiedni, ponieważ został zniszczony przez bakterię Pseudomonas florescens. Skuteczne okazało się zastosowanie antybiotyku – polimeksyny.

Jaskinię odkryto w 1940 roku. Do zwiedzania udostępniono ją osiem lat później. W 1960 roku na ścianach i sklepieniu zaobserwowano plamy. Z tego powodu po trzech latach zamknięto jaskinię dla zwiedzających, na potrzeby turystyki zbudowano sztuczna grotę z kopiami malowideł.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego