Międzynarodowy zespół naukowy rozszyfrował sekwencje genetyczne dwóch roślin ważnych dla każdego wielbiciela słodyczy. Pierwszą jest kakaowiec właściwy, z którego nasion wytwarza się kakao i czekoladę. Drugą – niepozorne poziomki, blisko spokrewnione z truskawkami i innymi słodkimi owocami.
Dlaczego zajmowano się akurat tymi gatunkami? Stosunkowo łatwo wiedzę o ich DNA przełożyć na korzyści praktyczne. Będzie można uprawiać odmiany bardziej odporne na szkodniki i wymagające mniej nawozów. Ale przede wszystkim – bardziej pachnące i smaczniejsze.
[srodtytul]Tam, gdzie rosną poziomki[/srodtytul]
To szczególnie ważne w przypadku badanych przez naukowców z zespołu Kevina Folty’ego (Uniwersytet Florydy) poziomek (Fragaria vesca). Choć same poziomki są dziś rzadziej spotykane na stołach, wywodzące się od nich truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców naszej strefy klimatycznej. To m.in. dlatego badania finansowały amerykański Oregon (stan chlubiący się „najsłodszymi truskawkami świata”) czy włoska prowincja Trydent.
– Te badania doprowadzą do stworzenia lepszych odmian różnych roślin, zwłaszcza truskawek – przekonuje Todd Mockler z Uniwersytetu Oregonu. – Dadzą nam owoce odporne na szkodniki, bardziej pachnące, tolerujące upały, wymagające mniej nawozów, dłużej wytrzymujące na półkach sklepowych, lepiej smakujące i ładniej wyglądające.