Wiara w Boga nie powstrzymuje ludzi przed oszukiwaniem, chyba że w ich mniemaniu jest on istotą surową i karzącą. Osoby postrzegające Stwórcę jako wyrozumiałego są bardziej skłonne do niemoralnych zachowań.
To wniosek z badań amerykańsko-kanadyjskiego zespołu psychologów: Azima Shariffa z Uniwersytetu Oregońskiego i Ara Norenzayan z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej.
Zostały przeprowadzone wśród studentów zdających test z matematyki. Egzamin był tylko pretekstem do sprawdzenia, czy uczestnicy skorzystają w trakcie rozwiązywania zadań z możliwości podejrzenia wyników.
Pułapka w usterce
Z pozoru eksperyment wydaje się banalny. Ale jego wyniki były na tyle istotne statystycznie, że pozwoliły na wyciągniecie interesujących wniosków.
– Okazuje się, że ważniejsze od tego, czy człowiek wierzy w Boga, jest to, w jakiego Boga wierzy – podsumowuje Shariff. Studenci, którzy opisywali Stwórcę jako istotę troskliwą, opiekuńczą i kochającą, częściej oszukiwali w trakcie testu niż ci, którzy charakteryzowali go jako postać srogą i wymagającą.