Rysunek jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych dzieł Leonarda da Vinci. Ma ilustrować harmonię ludzkiego ciała i symbolizować związek z naturą zarówno boską, jak i ziemską. Został stworzony około 1490 roku. Z tekstu wokół wynika, że stanowi on ilustrację do traktatu o architekturze Witruwiusza żyjącego w I w p. n. e.
Historyka sztuki Claudio Sgarbiego zainteresowała jednak wzmianka, że Leonardo narysował „Witruwiusza Giacomo Andrei". Giacomo Andrea de Ferrara był renesansowym architektem, specjalistą od dzieł Witruwiusza. Był również przyjacielem Leonarda da Vinci. Prawdopodobnie to on pierwszy narysował „człowieka witruwiańskiego", a swoją pracę pokazał przyjacielowi. Leonardo da Vinci narysował wtedy własną wersję.
Oryginalną wersję rysunku Sgarbi odkrył w mało znanym manuskrypcie. Jak twierdzi historyk, Giacomo Andrea i Leonardo spotykali się w połowie 1490 roku i prawdopodobnie wtedy przedyskutowali idee Witruwiusza. Wersja Giacomo Andrei jest pełna poprawek. Nie byłyby potrzebne, gdyby po prostu skopiował słynny dziś rysunek Leonarda. A zatem — to ta mniej znana, prostsza i wielokrotnie poprawiana wersja była pierwsza.
Według Indry McEwan z Uniwersytetu Concordia to jednak interpretacja Leonardo da Vinco jest bliższa opisowi rzymskiego architekta i doskonalsza artystycznie.