Opublikowany w październiku 2004 roku w magazynie „Nature" opis szczątków ludzi sprzed 15 tys. lat znalezionych w jaskini na wyspie Flores w Indonezji zelektryzował badaczy. Niektórzy uznali je za najważniejsze odkrycie w dziedzinie antropologii ostatnich 100 lat.
Pierwsza partia kości pochodząca z jaskini Liang Bua, opisana przez badaczy jako próbka „LB1", tak różniła się od innych znanych szczątków praludzi, że odkrywcy sugerowali, że należały do nieznanego dotąd gatunku hominidów. Badacze nadali mu naukową nazwę Homo floresiensis.
Naukowców zaskoczył niski wzrost prehistorycznego człowieka z Flores. Oszacowali go na ok. 1,06 m. Z tego powodu zyskał przezwisko hobbit – tak jak mali ludzie z epopei Tolkiena „Władca pierścieni".
Badaczy zaskoczyły niezwykłe cechy anatomiczne – jak przypuszczali – kobiety, która zmarła, mając ok. 30 lat. Objętość czaszki obliczyli na zaledwie 380 cm sześc., co sugeruje, że jej mózg miał mniej niż jedną trzecią objętości tego organu ludzi współczesnych. Krótkie kości udowe wskazywały na niespotykanie niski wzrost. Chociaż żyła ok. 15 tys. lat temu, naukowcy porównywali ją do wcześniejszych przodków ludzi - m.in. Homo erectusa.
Część badaczy od początku kwestionowała nowy gatunek. Uważali, że to Homo floresiensis, ale skarlały.