Pył znad Sahary opóźni szczepienia przeciw Eboli w Gwinei

Początek akcji szczepień przeciw wirusowi Ebola w południowo-wschodniej Gwinei opóźni się - z powodu złej pogody szczepionki nie dotarły do kraju.

Aktualizacja: 21.02.2021 21:53 Publikacja: 21.02.2021 21:28

Pył znad Sahary opóźni szczepienia przeciw Eboli w Gwinei

Foto: AFP

zew

Przed tygodniem Gwinea oficjalnie ogłosiła wybuch epidemii wirusa Ebola w tym kraju, po tym jak co najmniej trzy osoby zmarły po zakażeniu wirusem Ebola, a cztery inne zostały zakażone.

Czytaj także:
Wirus Ebola wykryty w Demokratycznej Republice Konga
Wirus Ebola w Afryce. WHO ostrzega sześć państw

Szczepienia w regionie N’Zerekore miały rozpocząć się w poniedziałek. Krajowa Agencja Zdrowia (ANSS) przekazała w niedzielę, że akcja rozpocznie się najwcześniej we wtorek.

Samolot z 11 tys. dawek szczepionki na wirusa Ebola miał przylecieć do stolicy Gwinei w niedzielę, jednak z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych (gęsty pył znad Sahary) maszyna nie mogła wylądować. Kolejną próbę dostarczenia szczepionek do miasta Konakry zaplanowano na poniedziałek - podało ANSS.

Wcześniej minister zdrowia Gwinei Remy Lamah informował, że w N’Zerekore zakażenia wykryto u osób uczestniczących w pogrzebie pielęgniarki w Gouake. Zakażenie wykryto u siedmiu osób - wszystkie miały więcej niż 25 lat. Dwie kobiety i jeden mężczyzna zmarli w wyniku zakażenia.

"Rząd zapewnia obywateli, że wszystkie środki zostały podjęte, aby stłumić tę epidemię tak szybko, jak to możliwe" - głosił komunikat wydany przez Ministerstwo Zdrowia. Resort wzywał mieszkańców kraju do stosowania się do zasad higieny i prewencji antywirusowej.

Między 2013 a 2016 rokiem ponad 11 tys. osób w zachodniej Afryce zmarło w wyniku największej w historii epidemii wirusa Ebola, która rozpoczęła się w Gwinei.

Człowiek może zakazić się wirusem Ebola przez bliski kontakt z zakażonym nim zwierzęciem - np. szympansem lub nietoperzem. Wirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez bezpośredni kontakt lub kontakt z płynami ustrojowymi zakażonego.

Wirusem Ebola można też zakazić się pośrednio, poprzez przebywanie w skażonym wirusem otoczeniu (takim, w którym wcześniej przebywała osoba zakażona).

Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne