Karp w galarecie, lin w śmietanie, stek z tuńczyka; od jak dawna ludzie jadają ryby? Może trudno w to uwierzyć, ale rozwinięta technika połowu ryb istniała już 29 000 lat temu. Na jej ślady w postaci ciężarków wapiennych do sieci natrafili archeolodzy w Korei Południowej, w jaskini Maedun, w prowincji Jeongseon. 14 ciężarków odkopali badacze z Uniwersytetu Yonsei w Seulu, pracami kierował prof. Han Chang-gyun. Ciężarki tego rodzaju odkopano już wcześniej w Japonii oraz także w Korei Południowej, lecz te znaleziska są młodsze o 19 000 lat!
Odkopane wapienne ciężarki ważą od 14 do 52 gramów, mają średnicę od 37 do 56 milimetrów. Są w nich wydrążone otwory służące do przymocowania ich do sieci – łowiono nimi niewielkie ryby w niezbyt głębokich rzekach.
Przed tym odkryciem najstarszymi znanymi narzędziami rybackimi były haczyki sprzed 23 000 lat, odkopane na jednej z japońskich wysp.
Czytaj także: Prehistoryczni dentyści. Jak leczono zęby w epoce kamienia łupanego
Najstarsze europejskie ślady rybołówstwa odkryto w Wustermark w Niemczech, 20 km na zachód od Berlina. Spośród sześciu znalezionych haczyków pięć wykonanych jest z rogu jelenia lub renifera, szósty zrobiony jest z kła mamuta, który żył 19 000 lat temu, natomiast sam haczyk ma 12 300 lat.