Odkrycia dokonano w Burgundii, w mieście Autun, które w starożytności nosiło nazwę Augustodunum. Założono je na polecenie pierwszego rzymskiego cesarza Augusta na początku I wieku n.e.
Miasto miało się stać, i się stało, ośrodkiem rzemiosł, kultury i handlu, nową stolicą Galii, prowincji zdobytej przez Rzymian. Było swego rodzaju podarunkiem Rzymu dla Galii w geście rekompensaty za zniszczone przez legiony rzymskie podupadłe i wyludnione ośrodki galijskie, zwłaszcza odległe o 25 km Bibracte (dziś rezerwat archeologiczny, mury miasta miały 5 km długości).
Odkrycia dokonał zespół francuskich badaczy z INRAP – Państwowego Instytutu Archeologicznych Badań Ratowniczych. Wykopaliska prowadzone są na terenie budowy domów mieszkalnych. Zespołem kieruje dr Stephane Alise.
Archeolodzy odsłonili dwa piece do wypalania figurek, każdy o średnicy 1 metra. Zbudowano je z gliny na podstawie kamiennej, kopuły komór nie zachowały się.
– W takim piecu, z paleniskiem pod komorą wypałową, opalanym liściastym drewnem, jednorazowo można było umieszczać co najmniej 100 figurek – uważa dr Stephane Alise.