Odkrycia dokonano w Subeixi w prowincji Xinjiang na północy kraju. Zespołem kierował prof. Yiwen Gon. W dotychczas zbadanych grobach z końca epoki brązu naukowcy znaleźli 19 pogrzebanych osób. Dzięki suchemu klimatowi i korzystnemu składowi gleby w grobach przetrwały wysuszone mumie. Obok każdej z nich archeolodzy znaleźli ceramiczne naczynia zawierające posiłek dawany zmarłym na drogę pośmiertną.

Zachowane resztki i osad na ściankach świadczą o tym, że gliniane misy zawierały wywar mięsny na kościach oraz pokarmy roślinne: kluski, papkę i ciasteczka z foremki do ich wypiekania oraz placki. Do przygotowania wszystkich tych roślinnych pokarmów użyto prosa (Panicum miliaceum).

– Posługiwanie się piecem i formami piekarskimi umożliwiło starożytnym Chińczykom spożywanie wielkich ilości produktów zbożowych. Były one podstawą ich diety – uważa prof. Yiwen Gon.

Zmarli wyposażeni byli również w łuki i kołczany ze strzałami, końskie siodła, noże, piły, skórzane buty i pancerze chroniące pierś, futra, różne drewniane narzędzia. W jednym z grobów zachowały się nawet resztki swetra z owczej wełny. Próbki pożywienia badane są teraz laboratoryjnie. Naukowcy zamierzają odtworzyć technologię, według której przyrządzane były starożytne chińskie dania.

Antropologowie analizują także odkopane mumie. Trzy mają wygląd „chiński”, pozostałe bardziej „europejski” lub „syberyjski” – kości twarzy świadczą o tym, że zmarli mieli długie, duże nosy.