W ubiegłym roku spod parkingu Rady Miejskiej w Leicester wydobyto szkielet króla Ryszarda III. Teraz pod parkingiem obok dawnego klasztoru w Edynburgu w Szkocji archeolodzy z miejscowego uniwersytetu wydobyli szkielet rycerza, jego żony i dziecka a także szkielety jeszcze sześciu innych osób, być może członków rodziny. Jednak pokrewieństwo mogą potwierdzić dopiero badania DNA pochodzącego z kości i zębów pochowanych ludzi.
Obok grobu znajdował się kamień na którym wyryto miecz - symbol szlachectwa. Ten średniowieczny grób pochodzi z XIII wieku. Klasztor Blackrfriars został zburzony w XVI stuleciu, gdy król Henryk VIII zerwał z papiestwem.
- Planujemy szczegółowe badania kości i zębów wydobyte spod parkingu aby ustalić płeć, wiek i stan zdrowia zmarłych. Współczesne techniki badań biochemicznych umożliwiają nawet ustalenie regionu z jakiego pochodzili zmarli, świadczy o tym skład chemiczny kości, zależy on między innymi od ilości spożywanego białka czy skrobi. Skład chemiczny kości świadczy też o regionie z którego pochodziło zboże spożywane przez daną osobę. Duża zawartość białka to wskazówka o diecie mięsnej czyli o przynależności zmarłego do warstwy społecznej którą stać było na tego rodzaju "luksusowe" pożywienie - wyjaśnia kierujący badaniami dr Ross Murray.