W rozmowie ze stacją BBC Radio 4 naukowiec podkreślił, że plany brytyjskiego rządu ograniczenia imigracji niepokoją go, ponieważ już obecnie obowiązujące przepisy są bardzo restrykcyjne. 74-letni O'Keefe otrzymał w poniedziałek wraz z May-Britt i Edvardem Moserami Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie systemu nawigacji w mózgu.
Sam prof. O'Keefe jest najlepszym przykładem, że brytyjska nauka korzysta z wiedzy i umiejętności imigrantów. Noblista urodził się w Stanach Zjednoczonych, pracował w Kanadzie, a obecnie prowadzi badania w University College London. Uczelnia ta buduje instytut badawczy Sainsbury Wellcome Centre, który ma się zajmować neurologią. John O'Keefe jako dyrektor tej placówki miał zwerbować 150 specjalistów.
– Bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego, co to znaczy przejść przez brytyjskich urzędników imigracyjnych. Nie mówię, że to niemożliwe, ale powinniśmy się zastanowić nad tym, w jaki sposób uczynić ten kraj bardziej gościnnym ?– mówił noblista.
Wczorajsza „Rzeczpospolita" poinformowała, że brytyjski minister pracy Iain Duncan Smith zapowiada, iż Zjednoczone Królestwo wystąpi do Brukseli o prawo do ograniczenia liczby imigrantów z tych państw Unii, które mają niski poziom rozwoju lub wysokie bezrobocie.
Piotr Kościelniak, BBC