Aktualizacja: 20.11.2019 08:02 Publikacja: 20.11.2019 07:50
Foto: AFP
Chiny zbudowały wystarczająco dużo nowych elektrowni między styczniem 2018 r. a czerwcem 2019 r. - o mocy prawie 43 gigawaty - aby zniwelować spadek udziału węgla w pozostałych częściach świata - poinformował amerykański Global Energy Monitor.
Naukowcy ostrzegli, że zwiększenie mocy produkcyjnej w Chinach w zakresie energii z węgla jest niezgodne z utrzymaniem globalnego ocieplenia na poziomie "znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza", co jest kluczowym zobowiązaniem podjętym w ramach paryskiego porozumienia z 2015 r., którego Chiny są sygnatariuszem.
Francuskiemu naukowcowi odmówiono wjazdu do USA po tym, jak funkcjonariusze imigracyjni na lotnisku znaleźli w jego telefonie prywatne konwersacje, w których krytykował politykę Donalda Trumpa i Elona Muska. W tej sprawie oświadczenie wydał francuski minister nauki.
Często rozpamiętujesz złe doświadczenia? A może ciągle martwisz się tym, co przyniosą dopiero nadchodzące dni? Myślenie o tym, co za nami – lub wybieganie w przyszłość – to naturalna umiejętność naszego umysłu. Jednak niektórzy, nawet mimo starań, nie potrafią uwolnić się od myślenia tylko w jednej perspektywie czasowej. A czas ma znaczenie. Być może jest kluczem do zrozumienia, skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym.
Zdolność ludzi do posługiwania się językiem istniała już co najmniej ok. 135 tys. lat temu, a powszechnie język był używany przez ludzi ok. 35 tys. lat później. Do takich wniosków doszli naukowcy na podstawie analizy badań genetycznych.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Badacze z Instytutu Maxa Plancka przeprowadzili eksperyment, w którym przetestowali umiejętności dzikich ryb. Zwierzęta zdawały się rozróżniać nurków po kolorystyce elementów stroju i sprzętu. Jak przebiegał eksperyment i jakie przyniósł wyniki?
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ludzie i psy żyją obok siebie od około 30 tysięcy lat. Nowe badanie pozwoliło postawić ciekawą teorię, odnośnie wilczej ewolucji. Przeprowadzono symulację, w której przetestowano m.in. scenariusz „samoudomowienia” wilków. Co pokazały wyniki badania?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Patriotyzm to jest od wieków niezmienna miłość do ojczyzny - tak Karol Nawrocki, kandydat „obywatelski”, popierany przez PiS skomentował wynik sondażu dla „Rzeczpospolitej”. Był też pytany o głosowanie europosłów PiS i Konfederacji w Parlamencie Europejskim na temat Tarczy Wschód.
Przy ulicy Modlińskiej w Warszawie, gdzie znajduje się hala GlobalEXPO, wybuchł pożar w hali magazynowej – informuje TVN Warszawa. Trwa akcja służb.
Współczesne Polki chcą czuć się ważne, ale również są dla siebie krytyczne, wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. przez twórczynie popularnego na Instagramie profilu socjożki.pl, Katarzynę Krzywicką-Zdunek i Dorotę Peretiatkowicz.
Obecnie nie odnotowujemy większych zakłóceń w łańcuchach dystrybucji, ale to nie oznacza, że sytuacja taka będzie trwała wiecznie – mówi Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.
By skorzystać z unijnych pożyczek na zakup uzbrojenia, powinniśmy szybko składać odpowiednie wnioski. W tym wypadku czas to pieniądz. Tańszy pieniądz.
Tarcza Wschód będzie jednym z priorytetów unijnej obrony – zdecydowała Bruksela. UE się zbroi i promuje swój przemysł obronny.
W rękach Polaków jest już niemal milion legalnie posiadanych sztuk broni. Dochodzi do tego pół miliona tzw. czarnoprochowców. Zdaniem ekspertów pojawiła się prawdziwa moda na posiadanie broni, której nie można tłumaczyć tylko wojną w Ukrainie.
„Tarcza Wschód” – projekt umacniania wschodniej granicy Polski i wschodniej flanki NATO – została wpisana przez Komisję Europejską do tzw. Białej Księgi na temat obronności. Oznacza to, iż projekt uznano za obszar krytyczny w zwiększaniu zdolności obronnych Europy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas