Trwa wojna o przetrwanie nosorożców

Od 2007 roku kłusownicy zabili w Afryce 7100 nosorożców. Dziś na wolności pozostaje ok. 25 tys. przedstawicieli tego gatunku zwierząt - przypomina BBC.

Aktualizacja: 18.09.2017 10:37 Publikacja: 18.09.2017 10:19

Trwa wojna o przetrwanie nosorożców

Foto: Fotorzepa, Filip Frydrykiewicz

Grupy przestępcze wywożą rogi znajdujących się pod ochroną nosorożców przerabiając je na biżuterię, tak aby prób przemytu nie wykrywano na lotniskach - wynika ze śledztwa w tej sprawie.

Organizacja Traffic zajmująca się monitorowaniem przypadków nielegalnego handlu tego rodzaju produktami alarmuje, że coraz częściej rogi nosorożców opuszczają Afrykę jako elementy bransoletek, koralików. Rogi wywożone są też w formie proszku.

Przedstawiciele Traffic mówią o tym, że rynek rogów nosorożców przekształca się obecnie w rynek dóbr luksusowych.

- To niepokojące. Kto zatrzyma osobę, która przechodzi przez odprawę na lotnisku w naszyjniku, którego elementem są fragmenty rogu nosorożca? - pyta Julian Rademeyer z organizacji Traffic. - Policjanci szukają całych rogów - dodaje.

Największy rynek zbytu kości nosorożca znajduje się niezmiennie w Chinach i Wietnamie. Przemytnicy jednak nieustannie zmieniają szlaki, którymi rogi nosorożców trafiają do tych krajów.

W Chinach i Wietnamie wierzy się m.in. że róg nosorożca jest lekarstwem na wiele schorzeń - od reumatyzmu po nowotwory. Jednocześnie jednak posiadanie przedmiotów z rogu nosorożca staje się w tych krajach oznaką wysokiego statusu.

- Chodzi o zademonstrowanie swojego bogactwa - mówi Rademeyer.

Jeśli nielegalne polowania na nosorożce będą tak intensywne jak obecnie, gatunek ten wyginie w ciągu 10 lat. Przez ostatnich 10 lat aż 1000 strażników chroniących nosorożców przed kłusownikami zginęło z rąk przestępców.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego