Od decyzji w sprawie emerytury odwołanie trzeba skierować do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby starającej się o przyznanie świadczenia. Należy to zrobić w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji ZUS.
Odwołanie od decyzji w sprawie emerytury należy złożyć na piśmie. Można je zanieść lub wysłać pocztą do oddziału ZUS, który odmówił przyznania świadczenia. Takie pismo musi zawierać informacje, do jakiego sądu jest kierowane, imię i nazwisko odwołującego się wraz z jego adresem zamieszkania. W odwołaniu trzeba wskazać numer decyzji, jakiej odwołanie dotyczy. Trzeba także określić wraz z uzasadnieniem, dlaczego decyzja jest niekorzystna. Odwołanie musi zawierać także odręczny podpis osoby, która nie zgadza się z rozstrzygnięciem ZUS.
Gdy odwołanie złożymy w oddziale ZUS, może on w ciągu 30 dni zmienić lub uchylić swoją decyzję. Wtedy wydaje nową decyzję. Jeśli zadowala ona osobę starającą się o świadczenie, to postępowanie na tym etapie się kończy. Jeśli ZUS nie zmieni swojej decyzji, to ma obowiązek w ciągu 30 dni od złożenia odwołania przesłać sprawę do sądu wraz z aktami i uzasadnieniem odmowy przyznania świadczenia.
Postępowanie w sprawach o emeryturę jest w zasadzie bezpłatne. Tylko wtedy, gdy w procesie ZUS jest reprezentowany przez radcę prawnego, może on złożyć w czasie procesu wniosek o zwrot kosztów zastępstwa procesowego. W razie przegranej osoba starająca się o emeryturę musi liczyć się wówczas z wydatkiem kilkuset złotych. ZUS jednak rzadko wysyła radców na procesy. Najczęściej jego interesy reprezentują specjalnie wyszkoleni pracownicy. Wtedy nie ma mowy o dodatkowych kosztach.
Termin na złożenie apelacji od niekorzystnego wyroku upływa po dwóch tygodniach od daty doręczenia orzeczenia sądu okręgowego wraz z uzasadnieniem. Jeżeli niedoszły emeryt nie zażąda uzasadnienia wyroku w ciągu tygodnia od jego ogłoszenia, termin na wniesienie apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin żądania uzasadnienia.