Motywacją jest zwykle podatek liniowy oraz możliwość potrącania realnych kosztów uzyskania przychodu. Zgodnie bowiem z ustawą o PIT osoby, które wybrały samozatrudnienie, mogą rozliczać się z przychodów według stawki liniowej 19 proc. albo na tzw. zasadach ogólnych – stawką 19, 30 lub 40 proc. w zależności od wysokości dochodu. Zarówno przy umowie o pracę, jak i działalności mają możliwość pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania, jednak przy tej pierwszej są one znacznie niższe. Wynoszą bowiem na 2008 r. zaledwie 111,25 zł miesięcznie, podczas gdy przy samozatrudnieniu mogą to być koszty realnie poniesione (oprócz oczywiście tych, które wyłącza ustawa o PIT). Przy spełnieniu określonych przez ustawodawcę warunków samozatrudniony może również korzystać z karty podatkowej albo z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Trzeba pamiętać, że nie zawsze przechodzącym na samozatrudnienie uda się skorzystać z liniowej 19-proc. stawki PIT. Nie mają bowiem do niej prawa przedsiębiorcy, którzy w ramach działalności prowadzonej samodzielnie albo w spółce niemającej osobowości prawnej, uzyskują przychody z wykonywania na rzecz kontrahentów tych samych czynności, które wykonywali dla nich w poprzednim roku albo aktualnie jako ich pracownicy. W takiej sytuacji od wszystkich dochodów osiągniętych od początku roku z działalności gospodarczej musieliby oni potrącić zaliczki według progresywnej skali podatkowej.
Trzeba też pamiętać, że 19-proc. liniową stawkę wybieramy do 20 stycznia danego roku (w 2008 r. do 21 stycznia, bo 20 przypada w niedzielę) w formie pisemnego oświadczenia. Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, może złożyć je do dnia jej rozpoczęcia, ale najpóźniej do uzyskania pierwszego przychodu. Wybór stawki liniowej będzie dotyczył także lat następnych. Chcąc z niej zrezygnować, również należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie najpóźniej do 20 stycznia roku, w którym ma dojść do zmiany sposobu opodatkowania.
Decydując się na samozatrudnienie wyłącznie lub choćby przede wszystkim ze względu na 19-proc. podatek linowy, trzeba pamiętać, że nie zawsze musi być on opłacalny. Zależy to przede wszystkim od dwóch czynników:
- poziomu dochodów podatnika,