Nie masz na podatek, złóż wniosek o ulgę

Osoba, która jest w trudnej sytuacji materialnej, może wystąpić o odroczenie zapłaty podatku, rozłożenie go na raty lub umorzenie

Publikacja: 06.11.2009 07:00

Nie masz na podatek, złóż wniosek o ulgę

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Trzeba jednak mieć mocne argumenty, aby przekonać fiskusa do rezygnacji z daniny. Większe szanse są na to, że zgodzi się zaczekać na pieniądze.

O ulgach w spłacie podatków mówią przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=267234CE71E29D73DC4DE6B983FE1344?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Zgodnie z art. 67a fiskus może:

- odroczyć termin płatności podatku lub też rozłożyć go na raty,

- odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę,

- umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

[srodtytul]Ważne załączniki[/srodtytul]

Do wniosku o ulgę powinniśmy dołączyć dokumenty potwierdzające, że nie damy rady zapłacić podatku w terminie. Mogą to być np.: zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy, informacje o wydatkach (np. harmonogram spłat kredytu), dokumenty potwierdzające zły stan zdrowia (zaświadczenie od lekarza) bądź zdarzenia, które pogorszyły naszą sytuację finansową (np. protokół policyjny potwierdzający włamanie do mieszkania).

[srodtytul]Dla firm inaczej[/srodtytul]

[b]Urząd może ulgę przyznać w wypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. [/b] Zasada ta dotyczy wszystkich podatników. Z kolei art. 67b ordynacji podatkowej konkretyzuje reguły przyznawania ulg dla przedsiębiorców. Dzielimy je na trzy grupy:

- te, które nie są traktowane jako forma pomocy publicznej,

- przydzielane w trybie pomocy de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego,

- ulgi, które są pomocą publiczną – dotyczą wsparcia na

określone cele wymienione w art. 67b § 1 pkt 3 ordynacji podatkowej. Chodzi tu m.in. o pomoc na naprawienie szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia, zapobieżenie lub likwidację poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym, szkolenia, zatrudnienie, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, restrukturyzację, ochronę środowiska.

Jak czytamy w [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (sygn. I SA /Łd 441/09)[/b] dotyczącym zasad przyznawania ulg przedsiębiorcom: „O zastosowaniu umorzenia decyduje w pierwszym rzędzie nie trudna sytuacja osobista podatnika albo też bliżej nieokreślone względy społeczne, jak to ma miejsce w wypadku klasycznego umorzenia zaległości podatkowych, lecz spełnienie przez podatnika warunków określonych w aktach prawnych prawa krajowego i wspólnotowego, odnoszących się do pomocy publicznej dla przedsiębiorców”.

Więcej na ten temat pisaliśmy w „Dobrej Firmie” z 19 marca i 8 czerwca br.

[ramka][b]Co trzeba wpisać [/b]

Oprócz wskazania przesłanek uzasadniających przyznanie ulgi trzeba pamiętać o elementach wniosku. Są to:

- oznaczenie podatnika (imię i nazwisko lub nazwa firmy wraz

z adresem i numerem NIP),

- data sporządzenia pisma,

- oznaczenie organu podatkowego,

- wskazanie podstawy prawnej,

- treść żądania (czyli o co wnioskujemy),

- podpis osoby wnoszącej pismo,

- opis załączników (jeżeli są dołączone).

Wniosek składamy do właściwego organu podatkowego (naczelnik urzędu skarbowego lub urzędu celnego, wójt, burmistrz, prezydent). Warto zażądać potwierdzenia jego złożenia, aby mieć namacalny dowód, że urząd przyjął pismo.[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail][/i]

Trzeba jednak mieć mocne argumenty, aby przekonać fiskusa do rezygnacji z daniny. Większe szanse są na to, że zgodzi się zaczekać na pieniądze.

O ulgach w spłacie podatków mówią przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=267234CE71E29D73DC4DE6B983FE1344?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]. Zgodnie z art. 67a fiskus może:

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo