Osoby wybierające się na emeryturę są często zdezorientowane. Kiedy mogą na nią przejść? Czy mają szansę skorzystać z niej jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego? Jakie to będzie świadczenie? W jaki sposób zostanie obliczone?
I nic dziwnego. System emerytalny jest skomplikowany i niejednorodny. Choć w ubiegłym roku rozpoczęły się wypłaty emerytur obliczanych na nowych, zreformowanych zasadach, to wciąż wiele osób ma prawo do świadczeń liczonych zgodnie ze starymi przepisami.
A niektórzy otrzymują emerytury mieszane, czyli częściowo liczone według starych zasad, a częściowo według nowych. Ci, którzy już są emerytami, zastanawiają się natomiast, co zrobić, aby wypłaty z ZUS były wyższe.
Na te pytania odpowiadamy w poradniku. Dotyczy on emerytur z powszechnego systemu, czyli głównie tych, które wynikają z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r., nr 153, poz. 1227)[/link].
Pomijamy emerytury górnicze, które są specyficznie uregulowane i generalnie przyznawane na starych zasadach.