Uwaga! Wójt (burmistrz), prezydent miasta (grunty gminne) lub starosta (grunty Skarbu Państwa) może – na wniosek zainteresowanego – zmienić termin płatności. Wniosek o to powinno się jednak złożyć nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności.
Bardzo często przedsiębiorcy, którzy są użytkownikami wieczystymi gruntu przeznaczonego na cele komercyjne, chcą przekwalifikować go na cele mieszkaniowe. Gminy robią to bardzo niechętnie. Wiąże się to bowiem ze zmianą wysokości opłaty z 3 na 1 proc.
Poza tym gmina może zmienić stawkę, dopiero gdy nastąpi trwała zmiana sposobu użytkowania, czyli np. po wybudowaniu budynku i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.
Jakie ryzyko
Nabycie prawa użytkowania wieczystego działki bezpośrednio od gminy jest niewątpliwie tańszą formą pozyskania gruntu aniżeli kupienie na odrębną własność (w obrocie wtórnym może już być różnie). Prawo własności jest jednak zdecydowanie silniejszym prawem od użytkowania wieczystego. Trzeba też liczyć się z tym, że drogo będzie kosztowało utrzymanie tego gruntu.
Raz na jakiś czas gminy lub starostwa aktualizują bowiem stawki za użytkowanie wieczyste. Wtedy mogą one wzrosnąć w ekstremalnych przypadkach nawet o 1000 proc. i więcej. Stawki za grunt Skarbu Państwa są niezwykle rzadko aktualizowane.
Gminy robią to zdecydowanie częściej, ale i tak od jednej do drugiej aktualizacji mija zwykle od pięciu do dziesięciu lat, bo aktualizacja kosztuje, trzeba bowiem zlecić biegłym rzeczoznawcom wycenę gruntów. Na tej podstawie aktualizuje się następnie wysokość opłat, jeżeli ostatnia wycena była np. pięć lat temu, to siłą rzeczy skok w opłatach jest spory.
Rzadko przygotowuje się aktualizację dla wszystkich nieruchomości, najczęściej tylko dla wybranych, które mogą przynieść największe zyski, choć są wyjątki. Niektóre miasta wyceniają nieruchomości jednocześnie na całym swoim obszarze. Tak było np. w Olsztynie.
Można bronić się przed podwyżkami, skarżąc się do samorządowego kolegium odwoławczego. Od orzeczenia SKO może być złożony sprzeciw, ale uwaga, nie do sądu administracyjnego, lecz sądu powszechnego. Składa się go do SKO, które następnie przekazuje sprzeciw do sądu.
Kwestionowanie opłaty za użytkowanie wieczyste jest jednak bardzo trudne. Trzeba bowiem wykazać, że operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę majątkowego zawiera błędy. Gdyby się okazało, że ich nie ma, to niestety, obronić się przed podwyżkami raczej się nie uda.
Wielu więc użytkowników wieczystych chętnie wykupiłoby grunt na własność, by uniknąć w przyszłości niespodzianki w postaci rekordowych podwyżek opłat. Stawki podatku od nieruchomości, który płacą właściciele, nie rosną tak skokowo i są dużo bardziej atrakcyjne.
Niestety, przepisy dopuszczają przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność, ale pozwalają na to tylko osobom fizycznym i wyjątkowo osobom prawnym, np. spółdzielniom mieszkaniowym. Przedsiębiorca nie ma szansy na przekształcenie.
Co może użytkownik
Użytkownik wieczysty jest właścicielem wybudowanych przez siebie budynków i może je wynająć.
Grunt może wydzierżawić i pobierać z niego pożytki, na przykład sprzedawać plony z użytkowanego gruntu rolnego.
Użytkownik może żądać rozgraniczenia nieruchomości, korzystać z praw sąsiedzkich (takich jak prawo usunięcia korzeni drzew przechodzących na jego grunt i spadających owoców), może też przenieść prawo użytkowania wieczystego na inną osobę, czyli sprzedać je, darować. Prawo to podlega także egzekucji.
Prawo użytkowania wieczystego jest ograniczone w czasie, dlatego że wygasa po upływie okresu, na jaki zostało ustanowione, chyba że uprzednio nastąpi jego przedłużenie. Jak już wspomnieliśmy, zwykle ustala się je na okres od 40 do 99 lat.
Po upływie tego okresu użytkownik wieczysty może żądać, przed zakończeniem umowy, przedłużenia użytkowania wieczystego na kolejne okresy od 40 do 99 lat. Właściciel może odmówić wyłącznie ze względu na ważny interes społeczny.
Kolejnym ograniczeniem jest możliwość rozwiązania umowy z użytkownikiem wieczystym, który korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie.
Uwaga!
Przepisy dopuszczają przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność, ale pozwalają na to tylko osobom fizycznym i takim osobom prawnym, jak spółdzielnie mieszkaniowe (w tym wypadku zależy od gminy, czy się na to zdecyduje). Przedsiębiorca nie ma szansy na przekształcenie.
Czytaj też:
Zobacz więcej w serwisach:
» Dobra Firma » Firma » Nieruchomości
» Prawo dla Ciebie » Nieruchomości » Własność i inne prawa do nieruchomości » Użytkowanie wieczyste