Urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mogą czasami uzyskać specjalny dodatek do kapitału początkowego. Chodzi o rekompensatę z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Wprowadziła ją ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych dla osób, które pracowały w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły prawa do wcześniejszej emerytury.
Rekompensata obliczana jest przy ustalaniu wysokości nowej emerytury dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., tj. dla kobiet po ukończeniu 60 lat, a w przyszłości również dla mężczyzn po ukończeniu 65 lat. Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym. Jako dodatek do kapitału początkowego, razem z kapitałem podlega kolejnym waloryzacjom.
Prawo do rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu art. 32 i 33 ustawy emerytalnej. Przy ustalaniu tego okresu ZUS stosuje analogiczne zasady jak dla wcześniejszej emerytury na podstawie art. 32 ustawy emerytalnej.
Rekompensata nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej, emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, emerytury górniczej, emerytury z tytułu wykonywania pracy górniczej, a także emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek.