Mama pracująca w policji powinna mieć czas dla synka

Funkcjonariuszkę wychowującą kilkumiesięczne dziecko przełożony powinien spytać o zgodę na służbę w porze nocnej, w niedziele i święta

Publikacja: 07.04.2010 04:20

Mama pracująca w policji powinna mieć czas dla synka

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Takie stanowisko zajął rzecznik praw obywatelskich w związku ze skargą, z którą zwróciła się do niego funkcjonariuszka wydziału kryminalnego, matka dwójki małych dzieci. Gdy wróciła z urlopu macierzyńskiego, jej przełożeni odmówili stosowania w jej wypadku art. 178 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8BF29CB7B2BFF20D8EA1BBB567CC3783?id=76037]kodeksu pracy[/link].

Przepis ten w szczególny sposób reguluje sytuację rodziców. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej i delegować poza stałe miejsce pracy.

Przełożeni skarżącej odmowę zastosowania tego przepisu uzasadniali § 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163206]rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów (DzU nr 131, poz. 1471)[/link]. Wynika z niego, że ze służby w porze nocnej w godzinach od 22 do 6 oraz w niedziele i święta zwalnia się policjanta: kobietę w ciąży oraz będącego jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat ośmiu lub osoby wymagającej stałej opieki.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich w opisanej sytuacji należy stosować art. 178 § 2 k.p. Zgodnie bowiem z art. 79 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185066]ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (DzU z 2007 r. nr 43, poz. 277 ze zm.)[/link] policjantowi kobiecie przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla pracownic według przepisów prawa pracy, jeśli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej. Owe szczególne uprawnienia określone zostały m.in. w dziale VIII kodeksu pracy. Rozporządzenie w § 16 nie reguluje w sposób szczególny sytuacji kobiet opiekujących się dzieckiem do lat czterech. Oznacza to, że należy stosować art. 79 ustawy o policji, a w konsekwencji – art. 178 § 2 k.p.

O ile art. 79 ustawy o policji sam, w oderwaniu od kodeksu pracy, nie może być kwalifikowany jako źródło jakichkolwiek praw czy obowiązków, o tyle w związku z art. 178 § 2 k.p. nakłada na właściwych przełożonych obowiązek uzyskania zgody funkcjonariuszki na służbę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej czy na delegowanie do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości.

Rzecznik zwrócił się o zajęcie stanowiska w tej sprawie do komendanta głównego policji.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku