Takie stanowisko zajął rzecznik praw obywatelskich w związku ze skargą, z którą zwróciła się do niego funkcjonariuszka wydziału kryminalnego, matka dwójki małych dzieci. Gdy wróciła z urlopu macierzyńskiego, jej przełożeni odmówili stosowania w jej wypadku art. 178 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8BF29CB7B2BFF20D8EA1BBB567CC3783?id=76037]kodeksu pracy[/link].
Przepis ten w szczególny sposób reguluje sytuację rodziców. Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej i delegować poza stałe miejsce pracy.
Przełożeni skarżącej odmowę zastosowania tego przepisu uzasadniali § 16 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163206]rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów (DzU nr 131, poz. 1471)[/link]. Wynika z niego, że ze służby w porze nocnej w godzinach od 22 do 6 oraz w niedziele i święta zwalnia się policjanta: kobietę w ciąży oraz będącego jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat ośmiu lub osoby wymagającej stałej opieki.
Zdaniem rzecznika praw obywatelskich w opisanej sytuacji należy stosować art. 178 § 2 k.p. Zgodnie bowiem z art. 79 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185066]ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o policji (DzU z 2007 r. nr 43, poz. 277 ze zm.)[/link] policjantowi kobiecie przysługują szczególne uprawnienia przewidziane dla pracownic według przepisów prawa pracy, jeśli przepisy niniejszej ustawy nie stanowią inaczej. Owe szczególne uprawnienia określone zostały m.in. w dziale VIII kodeksu pracy. Rozporządzenie w § 16 nie reguluje w sposób szczególny sytuacji kobiet opiekujących się dzieckiem do lat czterech. Oznacza to, że należy stosować art. 79 ustawy o policji, a w konsekwencji – art. 178 § 2 k.p.
O ile art. 79 ustawy o policji sam, w oderwaniu od kodeksu pracy, nie może być kwalifikowany jako źródło jakichkolwiek praw czy obowiązków, o tyle w związku z art. 178 § 2 k.p. nakłada na właściwych przełożonych obowiązek uzyskania zgody funkcjonariuszki na służbę w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej czy na delegowanie do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości.