Dokonanie zmian w testamencie, z których wynika wola odwołania jego postanowień, może polegać np. na przekreśleniu całego testamentu. Dodatkowo spadkodawca może na nim zaznaczyć, że testament został uchylony, odwołany, anulowany.
Ponieważ nie ma testamentów ze względu na swą formę lepszych czy gorszych, dlatego np. testamentem własnoręcznym (jeśli został sporządzony prawidłowo) można zniweczyć wcześniejszy testament notarialny. Jeśli autentyczność testamentu własnoręcznego jest kwestionowana, z reguły sąd zleca przeprowadzenie ekspertyzy grafologicznej.
W nowym testamencie ostatnią wolę, którą spadkodawca wyraził w poprzednim, może odwołać wprost, albo też w sposób dorozumiany – przez ustalenie innych zasad podziału majątku między spadkobierców.
Jeśli w nowym testamencie spadkodawca nie zaznaczył, że poprzedni odwołuje, anulowane będą tylko te postanowienia, których nie można pogodzić z treścią następnego. Może więc zdarzyć się, że ważne okażą się dwa testamenty.
[ramka][b]Przykład[/b]
Spadkodawca sporządził testament, w którym zapisał wszystko najstarszemu synowi. Później zaś spisał drugi, w którym ustanowił zapis na rzecz swej wnuczki. Ważne będą obydwa testamenty, przy czym zapis na rzecz wnuczki obciąży spadek, jaki przypadnie wskazanemu w pierwszym piśmie synowi.[/ramka]