Chcesz sprzedać lokal albo go kupić? Musisz złożyć wizytę w wydziale wieczystoksięgowym sądu i wystąpić o odpis z księgi wieczystej. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest stan prawny nieruchomości i czy sprzedający jest faktycznie jej właścicielem.
[srodtytul]Decyduje data wpływu [/srodtytul]
Księga wieczysta to nic innego jak urzędowy rejestr dotyczący nieruchomości. Określa jej stan prawny. Prowadzą ten rejestr wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych. Najczęściej załatwiane w nich sprawy to: zakładanie nowych ksiąg wieczystych, wpisy i wykreślanie praw do nieruchomości oraz odpisy.
[wyimek][b]347[/b] wydziałów wieczystoksięgowych jest w Polsce, z tego 243 prowadzą księgi w formie elektronicznej[/wyimek]
[b]Pamiętaj! Decydujące znaczenie ma miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że formalności wieczystoksięgowe załatwia się w sądzie rejonowym właściwym dla jej położenia.[/b] Jeżeli nieruchomość ma założoną elektroniczną księgę, to można złożyć wizytę w innym sądzie, ale w ten sposób można uzyskać tylko odpis. Mieszkaniec Krakowa nie założy więc księgi dla nieruchomości w Warszawie, musi przyjechać do stolicy lub wysłać wniosek i dokumenty pocztą.