Przysługuje ubezpieczonym, którzy ze względu na stan zdrowia utracili w całości lub w części możliwość dalszego zarobkowania. ZUS może jednak uznać, że wystarczy sama zmiana wykonywanego dotychczas zawodu. Kieruje wtedy niezdolnego do pracy na przekwalifikowanie zawodowe, przyznając na ten okres rentę szkoleniową.
Z kolei osoby, które stały się niezdolne do pracy wskutek wypadku (przy pracy, w szczególnych okolicznościach) lub choroby zawodowej, mogą się ubiegać o przyznanie tzw. renty wypadkowej, której wysokość jest na ogół wyższa od renty z ogólnego stanu zdrowia. Również członkowie rodziny osoby zmarłej w wyniku wypadku lub choroby zawodowej mogą uzyskać rentę rodzinną z ubezpieczenia wypadkowego.
Osobom, które zachorowały jeszcze przed wejściem w dorosłe życie zawodowe i w związku z tym stały się niezdolne do pracy, może być przyznana renta socjalna. Zupełnie inny charakter ma renta rodzinna przysługująca osobom, które utraciły bliskiego członka rodziny. Świadczenie to ma im niejako wynagrodzić, przynajmniej częściowo, utratę określonych źródeł utrzymania, które zapewniała za życia osoba zmarła.
W opracowaniu zostaną omówione warunki uzyskania każdego z wymienionych rodzajów rent. W praktyczny sposób zaprezentujemy również zasady ustalania ich wysokości.
Przybliżymy też zasady wypełnienia wniosku o przyznanie określonej renty, a także podpowiemy, jakie dokumenty należy złożyć w ZUS w celu przyznania świadczenia. Wskażemy jednocześnie możliwości odwołania się do sądu od niekorzystnej decyzji rentowej.