Minister finansów wydał 7 grudnia 2010 r. rozporządzenie w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Jego przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 r.
Podstawą gospodarki finansowej samorządowego zakładu budżetowego jest plan finansowy. Opracowuje go kierownik zakładu, rozpisując na: dział, rozdział i paragraf. Tak sporządzony projekt należy przedłożyć do weryfikacji organowi wykonawczemu gminy (powiatu albo województwa), co powinno nastąpić najpóźniej 22 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy. Plan finansowy zyskuje kształt ostateczny po uchwaleniu przez radę (sejmik) budżetu i wprowadzeniu przez kierownika niezbędnych poprawek (zatwierdzenie).
Kierownik samorządowego zakładu budżetowego ma również kompetencje do dokonywania zmian w planie finansowym w ciągu roku budżetowego, gdy przychody i koszty są wyższe od planowanych, pod warunkiem że nie spowoduje to zmniejszenia wpłat do budżetu ani zwiększenia dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Inne zmiany planu finansowego mogą być dokonywane tylko i wyłącznie po uprzednim wprowadzeniu zmian w uchwale budżetowej.