Co dalej z tymi, które już istnieją

W obrocie prawnym pozostaną hipoteki zwykłe ustanowione do 20 lutego. Do nich będzie się stosowało dotychczasowe przepisy. W sądach od jutra przerwa techniczna

Publikacja: 18.02.2011 03:14

To, że od 20 lutego wchodzą w życie [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2009/131/poz.1075.htm]nowe przepisy[/link], nie oznacza, że stare trafią do kosza.

– Nadal będzie się je częściowo stosowało do hipotek ustanowionych przed 20 lutego 2011 r. – wyjaśnia Małgorzata Kluziak, sędzia wizytator.

Mówiąc w dużym uproszczeniu, [b]jeżeli dana osoba zaciągnęła kredyt mieszkaniowy zabezpieczony dwiema hipotekami: zwykłą – na sumę główną, oraz kaucyjną – na odsetki, to do obu dalej będzie się stosowało przepisy [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2001/DU2001Nr124poz1361.asp]ustawy o księgach wieczystych i hipotece[/link] obowiązującej do 20 lutego. [/b]

Gdyby natomiast taka osoba miała kredyt zabezpieczony tylko hipoteką kaucyjną (suma główna oraz odsetki), to będzie się stosowało do niej nowe przepisy obowiązujące od 20 lutego.

[wyimek]13,5 mln tyle jest aktualnie elektronicznych ksiąg wieczystych [/wyimek]

Nie oznacza to oczywiście, że z mocy prawa automatycznie w księdze wieczystej pojawią się nowe zapisy dotyczące hipoteki.

– Treść wpisu się nie zmieni, ale mogą się one pojawić w odpowiednio zmienionych rubrykach i polach nowego programu – dodaje sędzia Kluziak. Nowe przepisy nie ingerują zatem w treść hipoteki – będzie ona taka sama.

Otwierają się jednak nowe możliwości.

[b] Jeżeli osoba, która ma teraz założoną hipotekę zwykłą, będzie chciała skorzystać z nowych zasad, będzie mogła ją przekształcić. [/b]Wymaga to jednak zgody banku, zmiany umowy kredytowej, a także wpisu do księgi wieczystej.

O tym, jak będzie wyglądał odpis z elektronicznej księgi wieczystej od poniedziałku, wie na razie tylko garstka osób.

– Sądy wgrywają nowy program do ich obsługi i w najbliższych dniach same dopiero będą się uczyć, na czym praktycznie polegają zmiany – wyjaśnia sędzia Kluziak.

Ten sam program będzie obsługiwał stare i nowe hipoteki.

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że od dziś do 20 lutego w związku ze zmianami nie będzie można korzystać z [link=http://ekw.ms.gov.pl]przeglądarki internetowej ksiąg wieczystych[/link].

Nie będą też wydawane w tym okresie odpisy z ksiąg wieczystych i zaświadczenia o ich zamknięciu.

[b]Zobacz cały poradnik » [link=http://www.rp.pl/temat/614262-Nowe-prawo-hipoteczne.html]Nowe prawo hipoteczne[/link][/b][/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo