Emerytura pomostowa, w odróżnieniu od wcześniejszych emerytur, nie jest przyznawana dożywotnio. Prawo do tego świadczenia ustaje w przeddzień osiągnięcia przez osobę uprawnioną powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn).
Katalog prac uprawniających do emerytury pomostowej został mocno okrojony. Oznacza to, że nieliczna grupa osób wykonujących dotychczas pracę szczególną może skorzystać z nowych uprawnień.
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656; dalej ustawa pomostowa).
Wprowadziła ona m.in. zasady przyznawania i ustalania wysokości świadczeń dla osób, które nie załapały się na wcześniejszą emeryturę, ale pracowały na tyle długo w szczególnych warunkach, że uzasadnia to wcześniejsze zakończenie przez nie aktywności zawodowej. Jednak nie wszystkie dotychczasowe prace uprawniają do uzyskania pomostówki.
Zgodnie z ustawą pomostową pracami w szczególnych warunkach są prace związane z czynnikami ryzyka, które mają łącznie następujące cechy: