Odebrałem nie swój mandat z fotoradaru. Jeżdżę samochodem służbowym, który pożyczyłem innemu pracownikowi. To był jego mandat, ale pracodawca wskazał mnie jako użytkownika. Winny kierowca przyznaje się do wykroczenia. Czy mam szansę na anulowanie mandatu? Co będzie z punktami karnymi?
– Zależy na czym polega owo „odebranie" nie swojego mandatu karnego. Jeżeli wiązało się to z przyznaniem się do kierowania pojazdem w chwili ujawnienia i zarejestrowania wykroczenia oraz uiszczeniem grzywny – sprawa jest zakończona i podważenie takich ustaleń jest niezwykle trudne. Na podstawie art. 101 § 1 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej kpow) istnieje możliwość wystąpienia do sądu właściwego ze względu na miejsce nałożenia mandatu karnego z wnioskiem o uchylenie prawomocnego mandatu karnego. Zainteresowana osoba może taki wniosek złożyć w zawitym terminie siedmiu dni od dnia uprawomocnienia się mandatu. Podstawą uchylenia mandatu karnego jest nałożenie grzywny za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. W praktyce jednak, jeżeli dana osoba najpierw przyznała się do popełnienia zarzucanego jej wykroczenia, czego potwierdzeniem było przyjęcie mandatu karnego i jego uiszczenie, a następnie chce wycofać się z uprzedniego oświadczenia woli, nie powinno znaleźć to uznania w oczach sądu.
Jeżeli pracodawca omyłkowo jako kierującego pojazdem wskazał osobę, która faktycznie pojazdem nie kierowała, ale osoba ta, w ramach korespondowania z organem prowadzącym postępowanie w sprawie o wykroczenie ujawnione „fotoradarem", przyznała się (z bliżej nieokreślonych powodów), że kierowała pojazdem, chcąc uniknąć „niezasłużonej" odpowiedzialności za wykroczenie, powinna niezwłocznie wycofać wcześniejsze oświadczenie, opisując całą sytuację oraz podając dane osoby faktycznie kierującej pojazdem. Jeżeli mimo to organ prowadzący postępowanie przyśle mandat zaoczny wystawiony na osobę wskazaną omyłkowo jako kierującą pojazdem, jedynym wyjściem jest nieuiszczenie mandatu we wskazanym terminie. Wówczas sprawa będzie skierowana do sądu i dopiero tam będzie można wyjaśnić cała sytuację.
Punkty karne są przypisywane kierowcy na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, w tym mandatów karnych. Dopóki więc mandat karny nie stanie się prawomocny, punkty nie są przypisywane. W przypadku mandatu kredytowanego (jest on wystawiany w sytuacji bezpośredniego kontaktu sprawcy wykroczenia z funkcjonariuszem prowadzącym postępowanie) jego uprawomocnienie się następuje z chwilą pokwitowania jego odbioru, czyli podpisania mandatu (art. 98 § 3 kpow). W przypadku mandatu zaocznego (nakładanego w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia) staje się on prawomocny z chwilą jego uiszczenia we wskazanym miejscu i terminie – art. 98 § 5 kpow.
Przyjąłem mandat za spowodowanie kolizji (stłuczka kilku aut). Po namyśle jednak doszedłem do wniosku, że to nie była moja wina. Czy mam szansę na jego anulowanie? Co muszę zrobić w tej sprawie?