Trzeba pamiętać, że kwoty wolne dotyczą wszystkich nabyć od tej samej osoby dokonanych w ciągu pięciu lat (jeśli więc zostaliśmy obdarowani przez tego samego darczyńcę więcej niż jeden raz, wartość nabytych w ten sposób rzeczy dodaje się w okresie pięciu lat poprzedzających rok ostatniej darowizny).
Oprócz wysokości kwoty wolnej, w poszczególnych grupach podatkowych różne są też stawki podatku – od 3 proc. dla niewielkich kwot w grupie I do 20 proc. dla większych sum w III grupie.
Dla niektórych zwolnienie
Od 1 stycznia 2007 r. spadki i darowizny pomiędzy członkami najbliższej rodziny (tzw. grupa zerowa) są całkowicie zwolnione z daniny. Do najbliższych zalicza się tylko małżonka, pasierbów, dzieci i wnuki, rodziców i dziadków, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba powiadomić urząd skarbowy o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych, na co mamy sześć miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.
W przypadku nieruchomości obowiązek taki co do zasady nie będzie wchodził w grę, bo nie obejmuje on przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, a przeniesienie własności nieruchomości wymaga takiej formy.
Jeśli nabycie następuje w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu, trzeba zawiadomić odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego (na wzorze SD-Z2). Mamy na to sześć miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia. Nie zapłacimy podatku, pomimo braku powiadomienia, ale jedynie wtedy, gdy wartość nabywanych rzeczy, wraz z doliczoną wartością majątku nabytego od tej samej osoby w ciągu pięciu lat poprzedzających rok ostatniego nabycia, nie jest wyższa niż kwota wolna od podatku, czyli 9637 zł, co trudno sobie wyobrazić przy nieruchomościach.