Opłaty za przejazd w Europie

Podróżując po Europie samochodem – własnym czy wynajętym – musimy pamiętać, że często trzeba się zaopatrzyć w winiety

Publikacja: 28.04.2012 07:49

Opłaty za przejazd w Europie

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

To nalepki umieszczane na przedniej szybie samochodu, uprawniające do poruszania się po drogach danego kraju. Najlepiej kupować je tuż przed wyjazdem lub tuż po przekroczeniu granicy (w przygranicznych sklepikach lub na stacjach benzynowych).

Winiety, w zależności od kraju, mają rozmaite ceny. Różne są też okresy ich ważności, mogą być np. tygodniowe, dziesięciodniowe, miesięczne, roczne itp.

Winiety potrzebne są m.in. w Czechach, Austrii, na wyznaczonych odcinkach autostrad i dróg krajowych w Słowacji. Przydadzą się też w Słowenii. W Szwajcarii także, ale tu od lat obowiązuje jedynie winieta o ważności 14 miesięcy, jej koszt to 40 franków szwajcarskich (obecnie około 140 zł).

Policja często kontroluje, czy kierowca umieścił winietę na szybie

Nie wszędzie obowiązują winiety. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że po autostradach czy drogach szybkiego ruchu będziemy się mogli poruszać za darmo. Opłaty zależą od długości przejechanego odcinka, a uiszcza się je w punktach poboru opłat lub specjalnych bramkach.

Warto pamiętać, że nie zawsze można tam zapłacić kartą kredytową, dlatego lepiej zabrać ze sobą odpowiedni zapas gotówki i to w miejscowej walucie. Na opłaty muszą przygotować się osoby poruszające się po autostradach m.in. w Chorwacji, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Serbii, Turcji, Macedonii i we Włoszech.

W niektórych krajach, np. Norwegii, kierowcy korzystają na wielu odcinkach z automatycznych bramek. Aby nie musieli stale myśleć o opłatach, mają możliwość założenia sobie specjalnego konta. Umieszczają na nim kwotę, jaką mają do wydania (maksymalnie w ciągu trzech miesięcy). Opłaty z konta ściągane są automatycznie.

Jeśli kierowca przekroczy ustalony limit, kolejne kwoty zostaną ściągnięte z karty kredytowej, którą dokonał przedpłaty. Jeżeli natomiast nie wykorzysta ustalonego dla siebie limitu, może liczyć na zwrot.

 

Więcej do poczytania w naszym poradniku: Długi weekend majowy  za granią– o czym pamiętać przed wyjazdem.

A w nim m.in.:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem