Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., z wyjątkiem rozdziału 1b, który wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Wprowadza on możliwość wyboru zasad i sposobu obliczenia emerytury.
Po 1 stycznia 2025 r. funkcjonariusze pozostający nadal w służbie i spełniający warunki do nabycia uprawnień emerytalnych na nowych zasadach (tj. posiadający 25 lat służby i ukończone 55 lat życia) będą mieli prawo wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach i w wysokości określonej w przepisach powołanych w dodanym rozdziale 1a ustawy. W takim wypadku funkcjonariusze ci powinni złożyć oświadczenie o wyborze nowej emerytury do organu emerytalnego najpóźniej w dniu złożenia wniosku o ustalenie prawa do emerytury.
Funkcjonariusz, jeżeli wybierze emeryturę ustaloną na nowych zasadach, do wysługi emerytalnej będzie miał doliczone okresy równorzędne ze służbą wymienione w art. 13 ust. 1 ustawy.
Do okresów równorzędnych, o których mowa w tym przepisie, zalicza się m.in. okresy służby w charakterze funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa, okresy służby wojskowej uwzględnianej przy ustaleniu prawa do emerytury wojskowej, okresy służby w charakterze funkcjonariusza Policji Państwowej, Milicji Obywatelskiej, okresy służby w charakterze funkcjonariusza w organach bezpieczeństwa państwa, okresy zatrudnienia lub służby w zawodowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej i nauki w szkołach pożarniczych, w charakterze członka Korpusu Technicznego Pożarnictwa, a także funkcjonariusza pożarnictwa w terminie do 31 stycznia 1992 r.
W przypadku osoby, która pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa, i dokonała wyboru ustalenia emerytury na nowych zasadach, okresy służby w organach bezpieczeństwa państwa będą zaliczone do emerytury w wymiarze po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok tej służby.