Składa się na niego ponad 50 kolekcji poświęconych Chopinowi oraz nagrania muzyki wielkiego polskiego kompozytora. Przygotowywany przez dwa lata projekt startuje podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, aby przybliżyć postać artysty i jego twórczość internautom na całym świecie.
„Poznaj człowieka, który kryje się za muzyką” - zachęca motto projektu. A jego wizualna oprawa jest dziełem Beaty Śliwińskiej Barrakuz. - Wyobraziłam sobie, że pokażę postać Chopina i jego życie na pięciolinii - nie dosłownej, narysowanej na pracach, ale takiej, która została zbudowana z nakładających się na siebie warstw, płynących przez większość grafik. Kreacja jest kolorowa i dynamiczna, ale wciąż posiada romantyczny wydźwięk. Kwiaty są tym elementem, który spaja cały pejzaż w całość, kojarzy się z rozkwitem, ale i symbolizuje polskość. – tłumaczy artystka
Na tej jedynej w swoim rodzaju retrospektywie online znajdziemy mnóstwo ciekawych materiałów: od biograficznych informacji do ciekawostek (m.in. o przedmiotach, którymi lubił się otaczać) oraz zdigitalizowane listy i rękopisy, które ilustruje 1200 fotografii wysokiej rozdzielczości.
Na miłośników muzyki czekają też niepublikowane nigdy wcześniej, najstarsze nagrania utworów muzycznego geniusza, zrealizowane razem z Deutsche Grammophon. Niektóre z nich pochodzą nawet z 1905 roku, np. Alfreda Grünfelda – pierwszego pianisty nagrywającego płyty gramofonowe. Płyty szelakowe, zawierające najstarsze z istniejących nagrań, udostępnione zostały po raz pierwszy w ramach kolekcji „Chopin Forever”
W jednej z kolekcji prezentowane są trzy chopinowskie fortepiany, które przenoszą nas w czasy kompozytora w roku 1848. A dostęp do rękopisów pozwala przyjrzeć się lepiej kołysance Berceuse Des-dur op. 57 i Etiudzie op. 10 nr 3.