Gen. Skrzypczak: Przywrócenie poboru do wojska zależy od decyzji NATO

Odwieszenie obowiązkowego poboru do wojska nastąpi, gdy NATO uzna, że nadchodzi realne widmo wojny. Żeby żołnierz nie był tylko mięsem armatnim, powinien być szkolony minimum półtora roku – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Aktualizacja: 04.04.2024 09:21 Publikacja: 04.04.2024 04:30

Generał Waldemar Skrzypczak

Generał Waldemar Skrzypczak

Foto: PAP/Rafał Guz

W Wielki Piątek weszło w życie rozporządzenie szefa MON ws. sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. W mediach społecznościowych zawrzało. Użytkownicy sugerowali, że po cichu przywrócona ma zostać zasadnicza służba. Informacje zdementował resort. Zapytam też Pana, czy czeka nas powrót obowiązkowego poboru do wojska?

Nie. Obowiązkowy pobór do wojska jest dalej zawieszony.

Jaki był powód wydania rozporządzenia MON?

Chodziło o aktualizację dokumentów, które regulują zasady odbywania zasadniczej służby wojskowej w przypadku odwieszenia poboru. I takie regulacje są bardzo potrzebne, bo pobór do wojska jest zawieszony już od 16 lat i pewne dokumenty uległy dezaktualizacji. Należało je zatem znowelizować. Nie oznacza to jednak odwieszenia poboru.

Uważam, że wydanie takiego rozporządzenia powinno zostać poprzedzone kompleksową i przystępną informacją z resortu o prawdziwych celach tych regulacji. A tego zabrakło i powstało niepotrzebne zamieszanie.

Czytaj więcej

Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami

W reakcji na to zamieszanie minister obrony zapewnił, że obowiązkowy pobór do wojska jest nadal zawieszony, ale w każdej chwili można go odwiesić. W jaki sposób pobór może zostać przywrócony?

Przede wszystkim nie będzie to decyzja tylko polskiego rządu. Odwieszenie obowiązkowego poboru do zasadniczej służby wojskowej nastąpi wtedy, kiedy NATO uzna, że nadchodzi realne widmo wojny. To będzie sygnał dla wszystkich państw członkowskich, że należy przyśpieszyć przygotowanie sił zbrojnych, a jednym z obowiązkowych elementów takiego procesu jest odwieszenie albo zwiększenie poboru do wojska.

Czy wprowadzenie obowiązkowego poboru do wojska nie powinno być suwerenną decyzją polskich władz?

Formalnie to premier odpowiednim rozporządzeniem uchyla zawieszenie obowiązkowego poboru. Ścieżka nie jest zatem skomplikowana. Jesteśmy jednak w sojuszu wojskowym i decyzja polskiego rządu w tej sprawie będzie zależała od zdefiniowania zagrożenia przez ten sojusz.

Czytaj więcej

Różne wezwania do wojska to różne obowiązki i uprawnienia

Czy spodziewa się Pan takich wytycznych NATO w najbliższym czasie?

Nie, ponieważ nie widzę obecnie realnego bezpośredniego zagrożenia atakiem ze strony Rosji. Potwierdza to ocena Pentagonu, który również takiego zagrożenia nie dostrzega.

Niektóre kraje Europy jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania zastanawiają się jednak nad przywróceniem obowiązkowego poboru. Czy my też powinniśmy o tym pomyśleć?

To, że nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia atakiem nie oznacza, że potencjalne zagrożenie nas nie dotyczy. Nie możemy udawać, że żyjemy na Księżycu. Dlatego rządzący powinni pracować nad rozwiązaniami, które wzmocnią potencjał naszej armii.

Czy powrót obowiązkowej służby wojskowej zwiększyłby zdolności obronne naszej armii?

Zdecydowanie. Pamiętajmy jednak, że odwieszenie nie oznacza, że żołnierze z poboru od razu pójdą walczyć. Musi być ono przeprowadzone z odpowiednim wyprzedzeniem, żeby tych wojskowych dobrze przygotować. A obecnie nie jesteśmy gotowi na wojnę, ponieważ w jednostkach mamy 40 proc. - 50 proc. stanów osobowych. Jedyną drogą na szybkie uzupełnienie tych braków jest przywrócenie obowiązkowego poboru do wojska. Nie mamy na dziś wyszkolonych rezerw. Dlatego wiele krajów już je przegotowuje.

Czytaj więcej

Putin podpisał dekret w sprawie wiosennego poboru do armii

Jak długo powinno trwać szkolenie żołnierza przed wysłaniem go na front?

Żeby żołnierz nie był jedynie mięsem armatnim powinien być szkolony przez minimum półtora roku. Czyli obowiązkowy pobór do wojska należałoby wdrożyć co najmniej 18 miesięcy przed wysłaniem żołnierzy zasadniczej służby na front. Nie ma innej opcji.

Czy pobór powinien objąć także kobiety?

Tak, uważam, że obowiązkowy pobór powinien objąć także kobiety. Są one potrzebne w wojsku. Oczywiście do niektórych formacji nie trafią, ale jest wiele takich miejsc, gdzie wykonują swoje zadania nie gorzej od mężczyzn.

W Wielki Piątek weszło w życie rozporządzenie szefa MON ws. sposobu odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. W mediach społecznościowych zawrzało. Użytkownicy sugerowali, że po cichu przywrócona ma zostać zasadnicza służba. Informacje zdementował resort. Zapytam też Pana, czy czeka nas powrót obowiązkowego poboru do wojska?

Nie. Obowiązkowy pobór do wojska jest dalej zawieszony.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?