Putin podpisał dekret w sprawie wiosennego poboru do armii

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret wdrażający wiosenną kampanię poborową, która ma zasilić armię Federacji Rosyjskiej o 150 tysięcy żołnierzy.

Publikacja: 31.03.2024 11:00

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 767

Odpowiedni dokument został opublikowany na stronie internetowej Kremla. „Od 1 kwietnia do 15 lipca 2024 r. przeprowadzić pobór do służby wojskowej obywateli Federacji Rosyjskiej w wieku od 18 do 30 lat niebędących w rezerwie i podlegających poborowi do służby wojskowej, w liczbie 150 000 osób”- głosi dekret.

Dekret nakazuje także zwolnienie ze służby wojskowej żołnierzy, marynarzy, sierżantów i brygadzistów, których okres służby wojskowej w ramach poboru upłynął. Rządowi Federacji Rosyjskiej, władzom regionalnym i komisjom poborowym powierzono zapewnienie realizacji wszystkich niezbędnych działań w ramach poboru.

Czytaj więcej

Rosja przed wiosennym poborem. Sztab Generalny "uspokaja"

Rosyjska propagandowa agencja TASS cytuje generała pułkownika Jewgienija Burdinskiego, szefa Głównego Zarządu Organizacyjnego i Mobilizacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, który przypomniał, że okres służby poborowej pozostaje niezmieniony i wynosi jeden rok. Burdinski podkreślił także, że poborowi powołani do służby w kampanii wiosennej  nie będą brać udziału w "wojskowej operacji specjalnej", jak Rosja nazywa inwazję na Ukrainę, choć niedawno władze przyznały że kraj jest w stanie wojny.

Poborowi wysłani do walk na Ukrainie. „Przez pomyłkę”

W lipcu niższa izba parlamentu Rosji głosowała za podniesieniem maksymalnego wieku, w którym mężczyźni mogą zostać wezwani do wojska z 27 lat do 30 lat. Nowe ustawodawstwo weszło w życie 1 stycznia  2024.

Wszyscy mężczyźni w Rosji mają obowiązek odbycia rocznej służby wojskowej lub równoważnego szkolenia w ramach studiów wyższych, począwszy od 18 roku życia.

Czytaj więcej

Długi cień mobilizacji. Rosja potrzebuje żołnierzy, jeżeli chce prowadzić nową ofensywę

Obowiązkowa służba wojskowa od dawna jest drażliwą kwestią w Rosji, gdzie wielu mężczyzn dokłada wszelkich starań, aby uniknąć przyjęcia dokumentów kontraktowych podczas odbywających się dwa razy w roku powołań.

Poborowych nie można legalnie wysyłać do walki poza Rosją, zostali oni  zwolnieni z ograniczonej mobilizacji w 2022 r., w której wzięło udział co najmniej 300 000 żołnierzy przeszkolonych wcześniej do walki na Ukrainie – chociaż część poborowych została wysłana na front przez pomyłkę - jak twierdzą władze.

We wrześniu Putin podpisał rozkaz powołujący na kampanię jesienną 130 000 osób, a wiosną ubiegłego roku Rosja planowała powołać do wojska 147 000 osób.

Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
USA alarmują: Izrael może zostać zaatakowany. Już w najbliższych dniach