Jak zapowiadała „Rz”, minister skarbu dał w czwartek zielone światło do utworzenia holdingu wydawniczego na bazie Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita i Plantpressu. Uzgodniono też listę spółek, które trafią do grupy. – W pierwszej kolejności będą to trzy firmy: Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Składnica Księgarska i Dom Słowa Polskiego – mówi „Rz” Maciej Wewiór, rzecznik ministerstwa skarbu. – W drugim etapie do grupy mają szansę dołączyć Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Wydawnictwo Naukowo-Techniczne.

Powód? – Wydawnictwo Naukowo-Techniczne jest wciąż przedsiębiorstwem państwowym, wojewoda mazowiecki musi najpierw przeprowadzić jego komercjalizację – mówi Maciej Wewiór. – Natomiast w przypadku PWM konieczna jest zmiana celu komercjalizacji tej spółki, który w tej chwili jest odmienny niż prywatyzacja.

Z listy spółek początkowo proponowanej przez PW Rz wypadły Państwowy Instytut Wydawniczy, którego zobowiązania przekraczają kapitały własne, i niedochodowa Cieszyńska Drukarnia Wydawnicza. Wśród spółek które znalazły się na liście nierentowna jest Wiedza Powszechna (jej kapitały własne spadły z poziomu 2,7 mln zł w 2000 r. do 1 mln w 2006 r.), jednak ważną częścią jej majątku są prawa autorskie do słowników i podręczników. Część pozostałych wymaga dofinansowania, a wszystkie potrzebują restrukturyzacji. Ich istotnym walorem są posiadane nieruchomości – np. sama wartość księgowa gruntów należących do Domu Słowa Polskiego to kilkadziesiąt mln złotych. W ciągu miesiąca powinna być wykonana wycena pierwszych trzech firm, obejmująca także ich marki, które po utworzeniu grupy będą zachowane.W kilku spółkach, które mają utworzyć grupę, trwają zmiany kadrowe: 31 marca rada nadzorcza PWM na pierwszym posiedzeniu ma ogłosić konkurs na prezesa i członków zarządu. W Domu Słowa Polskiego trwa konkurs na członków rady nadzorczej.

– Zgodnie z harmonogramem powinniśmy zamknąć konsolidację tych firm do końca września – mówi Andrzej Filipowicz z zarządu PW Rz. Spółka ma 49 proc. udziałów w Presspublice wydającej „Rz” oraz kilka magazynów, jak „Detektyw” czy „Zabytki Heritage”. Wydaje też książki.Nie wiadomo na razie, co dalej stanie się z tworzonym wokół PW Rz holdingiem. Pierwotny wariant zakładał, że holding trafi na giełdę. Teraz ministerstwo skarbu nie wyklucza także jego sprzedaży w drodze rokowań prywatnemu inwestorowi. Wabikiem do zakupu holdingu spółek od resortu mogą być udziały w Presspublice. 49 proc. pakiet należący dziś do PW Rz interesuje dziś większościowego udziałowca spółki czyli brytyjski Mecom, ale także Grupę Wydawniczą Polskapresse i Platformę Mediową Point Group.