Podczas dzisiejszej sesji w Oslo na pierwszy plan wybiły się akcje Opera Software. Od otwarcia notowań zwyżkują one już ponad 20 proc. Oznacza to, że kapitalizacja spółki osiągnęła wartość 800 mln dol. Tak wysoki skok jest wynikiem informacji, że spółka może zostać przejęta przez Facebooka. Byłoby to idealne rozwiązanie dla obu firm. Z jednej strony zyskałby Facebook, który od pojawienia się na urządzeniach mobilnych boryka się problem, by przekuć lawinowy skok użytkowników w przychody. Od pewnego czasu spekulowano, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie własnej platformy mobilnej lub przeglądarki. Innym rozwiązaniem jest kupienie już gotowego produktu.

I tu pojawia się Opera. Norweska spółka ze swoimi 170 mln użytkownikami przeglądarki Opera Mini jawi się jako kandydat idealny. Firma ma gotowy produkt i wiernych klientów. Dodatkowo nie jest duża, a ostra konkurencja ze strony Google wymusza na niej potrzebę poszukania nowych partnerów biznesowych. Teraz Opera drożeje w oczach. Analitycy szacują, że jeśli Facebook zdecyduje się ja kupić, to będzie musiał wyłożyć na stół co najmniej 1 mld dol.

- Kupienie Opery przez Facebooka będzie rozsądne na wielu poziomach. Inwestycja ta pozwoli, po dostosowaniu oprogramowania, na uruchomienie funkcji, które dotąd ograniczane były przez możliwości przeglądarek mobilnych. To pozwoli na lepszą personalizację serwisu, co jest kluczowym argumentem podczas negocjacji z reklamodawcami. Dodatkowo Facebook będzie mógł wykazać się większą pomocą dla twórców gier działających na serwisie – tłumaczą analitycy z Arctic Securities.

W czasie kiedy eksperci branżowi zastanawiają się nad sensem takiej transakcji gracze giełdowi patrzą na analityków rynkowych. Bank DNB, największy bank w Norwegii, poinformował, że w ocenie jego ekspertów wartość akcji Opera Software podwoi się do piątku, a kapitalizacja firmy wyniesie 1,35 mld dol. Podobną prognozę przedstawił Danske Bank. Bardziej stonowani w swojej ocenie analitycy banku szacują, że do końca tygodnia Opera będzie warta od 1 do 1,2 mld dol.