– Notyfikacji spodziewamy się do 25 października – mówi „Rz" Małgorzata Olszewska, wiceminister ds. telekomunikacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
MAC brało udział w przygotowaniu przepisów zgromadzonych w rozporządzeniu ministra transportu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Zakładają one, że każdy nowy wielorodzinny budynek mieszkalny na etapie budowy wyposażany będzie w infrastrukturę pozwalającą na korzystanie z usług cyfrowych, w tym naziemnej i satelitarnej telewizji, a przede wszystkim – Internetu.
1,85 tys. zł to średni koszt budowy infrastruktury dla usług cyfrowych w jednym nowym mieszkaniu
Resorty w uproszczeniu mówią o infrastrukturze „światłowodowa", ale dokument traktuje i o miedzianym kablu, stosowanym od dawna przez operatorów stacjonarnych i sieci osiedlowe, oraz o technologii sieci telewizji kablowej. Zdania operatorów o nowym prawie były różne i debata nad kształtem dokumentu trwała długo. Batalia toczyła się o neutralność technologii. Interweniowała w jej sprawie KE.
– To krok w dobrym kierunku – ocenia Karol Wieczorek, przedstawiciel Netii. Operatorzy z radością powitają deweloperów wśród firm partycypujących w kosztach sieci. Jednak nowe prawo, ze względu na tempo budowy mieszkań w Polsce, cyfrowej rewolucji nie zrobi.