W ubiegłym tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zezwolił brytyjskiej grupie Vue Entertainment, drugiej w Europie pod względem wielkości sieci kin, na przejęcie od ITI jednej z trzech największych sieci kin wielosalowych w Polsce – Multikina.
– Zamkniemy transakcję w ciągu kilku tygodni – mówi „Rz" Timothy Richards, założyciel i prezes Vue. – Zdecydowaliśmy się na nią z kilku powodów. M.in. dlatego, że jako menedżment Vue dobrze znamy tę firmy z czasów gdy UCI, dla którego pracowała część z nas, była partnerem ITI w joint venture prowadzącym Multikino – mówi Richards.
Z jego wypowiedzi wynika, że Vue nie planuje szybkich zmian we władzach polskiej spółki. – Multikino to jedna z najlepszych sieci w Polsce: wysokiej jakości, dobrze utrzymana i ze świetnym zarządem – ocenia Richards.
– Bardzo podoba nam się też polski rynek: gospodarka ma się dobrze, ludzie chodzą na zakupy, czego nie widzimy w innych europejskich krajach – dodaje. Czy operator zmieni nazwę przejętej sieci, pokażą badania.
Dzięki przejęciom liczba kin, którymi zawiaduje Vue, w ciągu trzech lat się podwoiła, do 146, przychody urosły do 588 mln funtów (około 2,9 mld zł), EBITDA do 110 mln. Apetyt firmy rośnie jednak wraz z zasobami właścicieli. W czerwcu Grupa Dougthy Hansson sprzedała za 935 mln funtów (4,6 mld zł z długiem) Vue kanadyjskim funduszom: Omers i Alberta. Spółka wyemitowała obligacje za 550 mln funtów.