Czy "Financial Times" wspiera Rosję? Kijów oskarża gazetę o szerzenie dezinformacji i paniki

Rosyjska wojna hybrydowa jest odczuwalna nie tylko w Polsce. Ministerstwo energii Ukrainy oskarżyło brytyjski „Financial Times” o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, szerzenie defetyzmu i działanie w interesie rosyjskiego agresora.

Publikacja: 06.06.2024 12:43

Kijów nocą

Kijów nocą

Foto: AFP

Dziennikarze FT napisali, że od początku wojny Rosja zniszczyła ponad połowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej, w związku z czym moc systemu energetycznego spadła z 55  GW do 20 GW. Ponadto, cytując słowa anonimowych ukraińskich urzędników, w artykule napisano, że Ukraińcy mogą spędzić większą część zimy bez prądu (wyłączenia nawet przez 10 godzin na dobę). Mają się więc przygotować na zimę „w ciemności i chłodzie”.

Czytaj więcej

Ukraina zaskoczyła. Wyprodukowała nadmiar prądu i wysłała do Polski

Ukraina: FT propaguje „narrację wroga"

- 5 czerwca w brytyjskim wydaniu „Financial Times” ukazał się artykuł zatytułowany „Rosja zniszczyła ponad połowę ukraińskiej energetyki” ("Russia has taken out over half of Ukraine power generation"), który nosi znamiona operacji informacyjno-psychologicznej, ma charakter manipulacyjny i propaguje narrację wroga. Fragmenty artykułu zostały przedrukowane przez wiele ukraińskich mediów oraz opublikowane w szeregu mediach społecznościowych i wywołały oddźwięk społeczny – pisze ukraińskie ministerstwo energii w specjalnym komunikacie cytowanym przez agencję Unian.

Resort dodał, że w artykule powołano się na anonimowe źródła w ukraińskim rządzie, co „poddaje w wątpliwość wiarygodność podanych informacji, gdyż nie znajdują one potwierdzenia w źródłach oficjalnych”.

Czytaj więcej

Rekordowy import prądu na Ukrainę po rosyjskich atakach. Polska wśród dostawców

- Odbiorcy powinni zrozumieć, że odniesienia do anonimowych źródeł bez konkretnego potwierdzenia nie są informacją wiarygodną, ​​a wnioski mogą mieć charakter manipulacyjny. Przykładowo anonimowy przedstawiciel ukraińskiego rządu w artykule stwierdza, że ​​„Musimy przygotować się na życie w zimnie i ciemności". To oświadczenie ma na celu sianie strachu i paniki wśród społeczeństwa – zauważa ukraińskie ministerstwo.

Spór o wysokość podwyżki cen prądu na Ukrainie

Urzędnicy zwrócili uwagę na całkowicie fałszywą informację podaną przez FT jako fakt. Chodzi o to, że 31 maja podjęto jakoby decyzję o dwukrotnym podwyższeniu stawek za prąd dla ludności.

Czytaj więcej

W Ukrainie podrożeje prąd. To warunek pomocy USA

- To jawne kłamstwo i manipulacja. Stawka wzrosła o 63 proc. A 60 proc. to nie 100 proc., różnica jest poważna. Aby nadać materiałowi pozory autentyczności, w artykule miesza się dane prawdziwe z fałszywymi i odwołania do emocji czytelnika – podkreśla ukraińskie ministerstwo energii w komunikacie.
Gdy FT odniesie się do zarzutów ukraińskich urzędników, uzupełnimy ten artykuł.

Co napisał FT?

W artykule brytyjscy dziennikarze piszą, że zimą Ukraińcy większość dnia spędzą bez prądu. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Aleksandr Litwinienko stwierdził, że prawdopodobnie celem Federacji Rosyjskiej jest jak największe utrudnienie życia Ukraińcom. Z kolei cytowany przez FT Borys Dodonow, kierownik katedry badań nad energią i klimatem w Szkole Głównej Handlowej w Kijowie, powiedział, że w związku ze wzrostem importu energii elektrycznej z UE z 1,7 GW do 2,4 GW i uruchomieniem kolejnych mocy gazowych elektrowni, najwyższe kierownictwo Ukrainy będzie musiało podnieść taryfy dla ludności. „Jeśli zgodnie z naszym modelem nie zostaną podjęte żadne działania, w styczniu ludność prawdopodobnie będzie miała dostęp do prądu jedynie od dwóch do czterech godzin dziennie” – FT cytuje eksperta.

NYT także ostrzega przed „ciemną" zimą

Wczoraj (5.06) kolejna zachodnia znana gazeta, tym razem „The New York Times” (NYT) ostrzega Ukraińców o naciągających zimowych miesiącach bez światła. Gazeta podkreśla, że rosyjskie ataki rakietowe na ukraińskie elektrownie i podstacje poważnie uszkodziły infrastrukturę energetyczną kraju. Sytuację pogarszają planowane remonty dwóch bloków jądrowych oraz letnie upały, które skłaniają do włączania klimatyzatorów.

Według NYT władze ukraińskie były zmuszone zarządzić na ten tydzień całkowitą przerwę w dostawie prądu w całym kraju, co jest środkiem bardziej radykalnym niż regionalne i nieregularne przerwy w dostawie prądu, które miały miejsce wcześniej tej wiosny.

Szef koncernu Ukrenergo Wołodymyr Kudrycki poinformował, że w tym tygodniu niedobory prądu w kraju będą „całkiem poważne”. Spółka przyznaje, że ​​we wtorek w siedmiu z 24 obwodów Ukrainy doszło do awaryjnych przerw w dostawie prądu.

Dziennikarze FT napisali, że od początku wojny Rosja zniszczyła ponad połowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej, w związku z czym moc systemu energetycznego spadła z 55  GW do 20 GW. Ponadto, cytując słowa anonimowych ukraińskich urzędników, w artykule napisano, że Ukraińcy mogą spędzić większą część zimy bez prądu (wyłączenia nawet przez 10 godzin na dobę). Mają się więc przygotować na zimę „w ciemności i chłodzie”.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Media
Max zastąpił HBO Max. Opinie o nowej platformie streamingowej
Media
Platforma Max ma w rok przejąć subskrybentów Playera. Konto dla jednego domu
Media
Do Polski wchodzą oferty platform streamingowych z reklamami. Teraz Max
Media
Nadchodzi następca HBO Max. Co czeka widzów?
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Media
Rosja stawia na dezinformację. Jak próbuje manipulować polską opinią publiczną?
Media
Hakerzy dybią na wybory do europarlamentu. Masowo sieją propagandę w Polsce