Będą tantiemy dla twórców z platform jak Netflix. Rząd zmienił zdanie

Rząd zmienił zdanie w sprawie wynagrodzeń twórców filmowych od platform streamingowych. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział wprowadzenie tantiem z internetu do projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim.

Publikacja: 29.02.2024 14:11

Minister Bartłomiej Sienkiewicz

Minister Bartłomiej Sienkiewicz

Foto: PAP/Leszek Szymański

- Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie. Wpisujemy do tej ustawy prawo dla twórców i wykonawców audio-wideo oraz wykonawców utworów do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie – powiedział dziś Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas zorganizowanego przez resort briefingu.

Twórcy wygrali z ministrem kultury

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw, opublikowany 15 lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. W projekcie tym nie pojawił się zapis pozwalający twórcom na pobieranie tantiem z tytułu wyświetlania ich utworów na platformach streamingowych, takich jak Netflix.

Środowiska twórcze zaprotestowały. Swoje zdanie twórcy prezentowali w wysyłanych do mediów i rządzących apelach i podczas manifestacji. Uzyskali też wsparcie międzynarodowych organizacji filmowych. 

Bartłomiej Sienkiewicz nie powiedział podczas briefiengu, że rząd zmienił podejście, ale że zakończyły się konsultacje społeczne nowelizacji i teraz rząd wyraża zdanie w tej sprawie.

- Sprawa stała się przedmiotem gorącej dyskusji społecznej. Artyści stworzyli jednolity front domagający się zmian na gruncie prawa europejskiego. Nie wypowiadaliśmy się jaki będzie jego finał. Dziś finał jest już znany – powiedział minister.

Prawo autorskie w Sejmie za 2-3 tygodnie

- Mam nadzieję, że najdalej za dwa tygodnie, do trzech, to nowe prawo pójdzie do parlamentu - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Polska jest ostatnim krajem, który nie implementował prawa unijnego i sytuacja wygląda tak, że rok temu rząd Mateusza Morawieckiego zablokował możliwość dalszej implementacji tego prawa – powiedział Sienkiewicz.

Według niego istnieje poważne ryzyko nałożenia na Polskę kar za brak implementacji przepisów i rząd chce przed nimi uciec.

Związanym z tym pośpiechem wyjaśniał dlaczego w opublikowanym przez rząd Donalda Tuska projekcie nie znalazły się zapisy o tantiemach dla twórców filmów i seriali dystrybuowanych w internecie.

- Chcemy uzyskać w finale sytuację, w której większość parlamentarna i twórcy będą stali ramię w ramię. W Sejmie jest miejsce na tego typu debaty – mówił Sienkiewicz.

Nowelizacja ustawy implementuje do polskiego prawa dwie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiego z 17 kwietnia 2019 o prawach autorskich  i pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (dyrektywa DSM). 

Rynek usług streamingowych video (VoD) warty jest według twórców 2,6 mld zł. Do największych graczy należą globalne platformy Netflix, Disney+, czy HBO Max, ale też YouTube. 

Z ich strony spodziewane są protesty podczas sejmowej debaty. 

Media
Nie żyje założyciel Money.pl Arkadiusz Osiak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Media
Meta oskarżona o cenzurę. Zablokowała linki do gazety i felieton niezależnego dziennikarza
Media
Polska w gronie muzycznych liderów. Głównie dzięki streamingowi
Media
Rada Polskich Mediów reaguje na "ataki polityków partii rządzących na dziennikarzy"
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Media
Spotify znów podnosi ceny. Koniec z bezpłatnymi audiobookami