Szkodliwy awans Kurskiego. Ekonomiści ostrzegają: może zaszkodzić Polsce

Jacek Kurski na wysokim stanowisku w Banku Światowym może zaszkodzić Polsce, m.in. wizerunkowo – ekonomiści w komentarzach nie szczędzą cierpkich słów.

Publikacja: 08.12.2022 03:00

Szkodliwy awans Kurskiego. Ekonomiści ostrzegają: może zaszkodzić Polsce

Foto: PAP/Karol Zienkiewicz

Objęcie przez Jacka Kurskiego stanowiska zastępcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym (delegował go tam prezes NBP Adam Glapiński) wywołało ogromne kontrowersje w świecie polityki, ale też biznesu.

Kurski ostatnio pełnił funkcję prezesa Telewizji Polskiej, a przez większość kariery zawodowej był aktywnym politykiem – ostatnio Solidarnej Polski, a wcześniej – PiS. W jego życiorysie trudno znaleźć jakiś dokonania w zakresie ekonomii czy finansów, choć ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. To właśnie m.in. z tego względu eksperci negatywnie oceniają „awans” Kurskiego do tej ważnej instytucji.

Czytaj więcej

Piotr Skwirowski: Kurski teraz sprawdzi się w biznesie

– Trudno to w ogóle komentować. To jest aberracja ładu instytucjonalnego – mówi nam Sławomir Dudek, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Bank Światowy będzie odgrywał istotną rolę w stabilizowaniu obecnej sytuacji, gdy wiele krajów może wpaść w poważne tarapaty gospodarcze. Stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego jest łącznikiem pomiędzy naszym systemem gospodarczym a decyzjami, które zapadają w Banku Światowym. To stanowisko dla dobrego, doświadczonego makroekonomisty, a nie dla kogoś, kto zajmuje się propagandą polityczną – uważa Dudek.

– Bank Światowy jest jedną z najważniejszych międzynarodowych instytucji finansowych z ważną misją wsparcia biednych krajów w skrajnie trudnym dla nich dzisiaj otoczeniu gospodarczym. Ta decyzja ma nie tylko fatalny wydźwięk wizerunkowy, będzie miała realne przełożenie na merytoryczne decyzje w ważnych sprawach – komentuje Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP. Także Łukasz Bernatowicz, prezes BCC, ostrzega, że nominacja Kurskiego do BŚ odbije się negatywnie na reputacji Polski. – To kolejny przejaw psucia państwa – dodaje Bernatowicz.

Czytaj więcej

Jacek Kurski w Banku Światowym. Opozycja: Była propaganda, jest nagroda

– Imponujący zawodowy dorobek, wiedza, doświadczenie, pełny profesjonalizm z całą pewnością uprawniają p. Jacka Kurskiego do reprezentowania Polski we współdzielonej ze Szwajcarią konstytuancie grupy Banku Światowego w Waszyngtonie – ironizuje z kolei Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Kurski na stanowisku wicedyrektora wykonawczego w BŚ zastąpił Katarzynę Zajdel-Kurowską, która piastowała wysokie funkcje m.in. w NBP, polskim resorcie finansów i takich instytucjach międzynarodowych, jak MFW czy EBI.

Sam Jacek Kurski na Twitterze komentował, że podjął pracę zgodną z jego „wykształceniem i doświadczeniem menadżerskim”. Dodając: „wiem, że dobrze przysłużę się Polsce”.

Najważniejszymi decydentami w BŚ są gubernatorzy reprezentujący poszczególne kraje (dla Polski tę funkcję pełni prezes NBP), ale na co dzień Bankiem zarządza 25 dyrektorów wykonawczych, powoływanych przez grupy różnych krajów. Każdy z dyrektorów ma swojego oficjalnego zastępcę. Zarobki na stanowisku dyrektora sięgają 350 tys. dol. rocznie, a jego zastępcy są o 12 proc. niższe.

Czytaj więcej

Odwołanie Kurskiego. Mógł zarobić w TVP ponad 3,2 mln zł
Media
Rząd zmienia plany: pół miliarda euro mniej na szybki internet
Media
Gremi Media ze wzrostem realnych użytkowników o ponad 1,3 miliona
Media
Subskrypcje rp.pl dla studentów oraz kadry Akademii Leona Koźmińskiego
Media
Anna Zejdler dołącza do „Rzeczpospolitej”. Będzie szefową nowego serwisu kobieta.rp.pl
Media
Facebook narusza prywatność
Media
Marzena Tabor szefową redakcji online „Rzeczpospolitej”