Dziś pracownicy są na celowniku firmy właściwie przez całą dobę. I muszą pamiętać, by dbać o jej reputację nie tylko podczas wykonywania obowiązków służbowych w godzinach pracy. Ważne jest, aby swoim zachowaniem nie podpadli pracodawcy także w prywatnym czasie. Na przykład udzielając się na portalach społecznościowych.
Przekonał się o tym pracownik Banku Spółdzielczego w Suszu, który został zwolniony dlatego, że na portalu Nasza-Klasa umieścił swoje zdjęcie zrobione w miejscu pracy wraz z innymi fotografiami, na których pije alkohol i ogólnie dobrze się bawi. Bank uznał, że umieszczenie zdjęć z pracy wraz ze zdjęciami imprezowymi może sprawić, że klienci banku stracą zaufanie do tej instytucji.
– Pracodawcy mają skłonność do wyolbrzymiania problemu obecności swoich pracowników na portalach społecznościowych i często przesadzają w ich negatywnej ocenie – mówi Jakub Bojanowski, partner w dziale zarządzania ryzykiem w firmie doradczej Deloitte. Jednak zdecydowanie przestrzega przed wypowiadaniem się na temat swojego pracodawcy i tego, co się w firmie dzieje na forach internetowych czy portalach. – Utrata reputacji może się wiązać dla firmy ze stratą finansową – dodaje. Jest jeszcze jeden argument, dla którego warto zachować powściągliwość w wypowiadaniu się o swojej pracy.
– Dbając o dobre imię firmy, która nas zatrudnia, dbamy także o własny wizerunek jako pracowników – mówi Bojanowski. Lepiej, by rynek pracy znał nas jako wartościowych specjalistów czy menedżerów, a nie tych, którzy rozgłaszają o pracodawcy złe informacje czy plotkują.
Firmy chcące mieć pewność, że pracownicy wiedzą, iż wymaga się od nich lojalności w każdym czasie, mogą sporządzić formalny dokument, w którym np. widnieć będzie ogólny zapis: „nie wypowiadamy się na temat firmy na zewnątrz”. Takie zasady postępowania nazywane najczęściej kodeksem etycznym są w coraz większej liczbie firm. Problem w tym, że dla wielu zatrudnionych nie mają większego znaczenia. Oczywiście, dopóki sami na własnej skórze nie przekonają się, że podpadli pracodawcy tak bardzo, że ten jest zdecydowany ich zwolnić.