[b]Więcej informacji w naszym branżowym serwisie o telekomunikacji [link=http://www.rp.pl/temat/484984.html" target="_blank"][b]rpkom.pl[/b][/link][/b]
– Sprawę badaliśmy ponad pół roku i naszym zdaniem są przesłanki do postawienia operatorom zarzutu nielegalnego ustalania sposobu kształtowania relacji ze spółką Info-TV-FM, która uzyskała rezerwację częstotliwości przeznaczonych do świadczenia usługi telewizji mobilnej. Wszczęliśmy postępowanie antymonopolowe, w razie potwierdzenia zarzutów operatorom grożą kary do 10 proc. przychodów w ub.r. – mówi „Rz” Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli otrzymają kary maksymalnej wysokości, to w przypadku całej czwórki w grę wchodzi kwota nawet 2,5 mld zł.
Spółka Info-TV-FM należy do funduszu inwestycyjnego NFI Magna Polonia. W postępowaniu przetargowym jej oferta wygrała ze spółką Mobile TV, którą założyło właśnie czterech operatorów telekomunikacyjnych Polkomtel (Plus), Polska Telefonia Cyfrowa (Era), PTK Centertel (Orange) oraz P4 (Play). Od razu było wiadomo, że przegrani nie ułatwią życia Info-TV-FM. Problemy zaczęły się bardzo szybko, a już w listopadzie 2009 r. UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.
– Operatorzy otrzymali ofertę współpracy w zakresie telewizji mobilnej, jednak współpracy nie podjęli . Jak podejrzewamy, po wcześniejszym dokonaniu między sobą ustaleń dotyczących nawet szczegółów akcji PR. Dlatego spółka Info-TV-FM do tej pory nie rozpoczęła komercyjnej działalności – mówi Grzegorz Materna, dyrektor Departamentu Ochrony Konkurencji UOKiK.
W grudniu ub.r. Urząd w ramach postępowania przeprowadził także przeszukania w siedzibach operatorów. W tej sprawie trwa odrębne postępowanie przeciwko firmom Polkomtel i PTC o utrudnianie działań Urzędu. – Nasze postępowanie nie ma na celu zmuszania nikogo do współpracy ze spółką Info-TV-FM. O tym, czy ją wybrać, operatorzy powinni jednak decydować samodzielnie, a nie w wyniku wspólnych ustaleń, które są nielegalne – dodaje Grzegorz Materna.