W sobotę empik.com rozpocznie sprzedaż e-booków. Na początek w ofercie znajdzie się 5,6 tys. tytułów, które będzie można odtworzyć na większości czytników dostępnych na polskim rynku. Do końca roku liczba tytułów wzrośnie do 6,5 tys. Jak podaje Empik, książki premierowe oraz e-booki specjalistyczne będą kosztowały ok. 25 zł, a klasyka 4,99 zł.
Sieć idzie krok dalej – wprowadzi na rynek pod marką OYO także czytnik książek w wersji elektronicznej. – Nawiązaliśmy współpracę z kilkoma sieciami księgarskimi. W perspektywie długoterminowej przewidywana jest współpraca z innymi sprzedawcami – mówi Marek Minkiewicz, prezes Empiku. Firma wprowadza OYO wraz z sieciami Thalia z Niemiec, Chapitre.com z Francji, Selexyz z Holandii. W Polsce będzie można go zamawiać w przedsprzedaży pod koniec października, w połowie listopada trafi do części salonów. 2 GB pamięci jest w stanie pomieścić ok. 1,5 tys. e-booków. Na jednym ładowaniu baterii można przejrzeć do 8 tys. stron.
Zdaniem Piotra Kubiszewskiego, prezesa sprzedającego e-prasę eKiosku, z technologicznego punktu widzenia czytnik wprowadzany przez Empik jest ciekawszy od Kindle'a. – Ma dostęp do Wi-Fi i dotykowy ekran. Nie bardzo nadaje się jednak do czytania prasy, bo przekątna ekranu – 6 cali – jest dosyć mała, a ekran nie jest kolorowy – uważa. Na rynku swój czytnik – eClicto – ma już Kolporter. – Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży, ale nie podajemy takich danych – ucina Maciej Topolski, rzecznik Kolportera. Na rynku nieoficjalnie mówi się, że firmie udało się sprzedać mniej niż tysiąc sztuk. Według nieoficjalnych informacji "Rz" nad swoim produktem pracuje Agora, wydawca m.in. "Gazety Wyborczej". – Nie komentujemy spekulacji – mówi Agata Szybieniecka z biura prasowego spółki.
W upowszechnianiu e-publikacji przeszkodą jest mała oferta tytułów. – W dystrybucji na rynku e-książkowym znajduje się jedynie kilka tysięcy tytułów, spośród nich 2,6 – 2,7 tys. tytułów to książki, do których wygasły prawa autorskie – mówi Bartłomiej Roszkowski, prezes spółki NetPress Digital, właściciel sklepu Nexto.pl.
Według szacunków PricewaterhouseCoopers polski rynek e-booków będzie w tym roku wart 3 mln dol., ma rosnąć szybciej niż rynek globalny, by w 2014 roku osiągnąć wartość 12 mln dol. Zdaniem Bartłomieja Roszkowskiego przyszły rok będzie dla branży kluczowy właśnie m.in. ze względu na kolejne czytniki pojawiające się na rynku. – To spowoduje spadek ich cen. Cena, za jaką swoje czytniki sprzedaje Amazon – ok. 130 dol. – w Polsce dla większości osób wciąż jest nie do przyjęcia – mówi.