Urząd przebadał odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie 505 gmin (6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 milionów Polaków. - Na podstawie dotychczasowych pomiarów sygnału można zdecydowanie stwierdzić, że proces cyfryzacji telewizji na tym etapie spełnia założenia zawarte w ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, dotyczące zapewnienia wymagalnego pokrycia dla co najmniej 95 proc. ludności Polski – komentuje Magdalena Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Z badań wniknęło, że ponad 98 proc. miejscowości odbiera już ten sygnał. - Jedynie w 24 miejscowościach niezbędne będą dodatkowe działania nadawców i spółki Emitel, mające na celu zapewnienie na ich terenie odbioru sygnału cyfrowego – podało UKE.
7 listopada sygnał analogowy naziemnej telewizji przestanie być nadawany w województwie lubuskim oraz w części gmin z województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego (konkretnie będą to Komorniki w gminie Polkowice; Lipki Wielkie, gmina Zwierzyn i Siekierki, gmina Cedynia). 28 listopada Emitel wyłączy nadajniki emitujące sygnał analogowy w województwie pomorskim oraz na terenie części gmin z województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (konkretnie będą to: Sulęczyno; Lipusz; Płocice w gminie Lipusz, Żarnowiec w gminie Krokowa; Nowe Sadłuki w gminie Młynary, Krzywie w gminie Frombork, Narusa w gminie Frombork, Piławki oraz Faltyjanki w gminie Miłomłyn). W szeregu innych miejscowości (ich lista znajduje się na stronie uke.gov.pl) odbiór będzie warunkowy. UKE zaleca w związku z tym, by w miejscowościach, w których odbiór sygnału jest utrudniony anteny montowano na zewnątrz budynków na wysokości minimum 10 metrów.
W całej Polsce sygnał analogowy naziemnej telewizji cyfrowej zostanie całkowicie zastąpiony cyfrowym z końcem lipca przyszłego roku. To proces zachodzący we wszystkich państwach świata – starsza technologia analogowa zastępowana jest bardziej wydajną nowszą (cyfrową).