Telewizyjne przejęcie za 16 miliardów dolarów

Liberty Global, firma kontrolowana przez Johna Malone'a za 16 miliardów dolarów przejmie brytyjskiego dostawcę telewizji kablowej Virgin Media

Publikacja: 06.02.2013 13:54

Telewizyjne przejęcie za 16 miliardów dolarów

Foto: Bloomberg

Zapłaci gotówką i akcjami. Dzięki tej największej transakcji na rynku mediów od 2007 roku Malone stworzy silną konkurencję dla Ruperta Murdocha na Wyspach, największym w Europie rynku płatnej telewizji. Amerykańska Liberty Global obecna jest już w Niemczech, Belgii i Szwajcarii.

W tej transakcji jedna akcja Virgin Media, wicelidera rynku brytyjskiego, jest wyceniana na 47,87 dolara, co oznacza 24-proc.premię wobec ceny zamknięcia notowań  4 lutego, zanim poinformowano o przejęciu. Cała brytyjska spółka wyceniana jest na 23,3 miliarda dolarów.

Liberty Global, po przejęciu Virgin Media, stanie się równorzędnym konkurentem firmy Comcast Corp. w walce o tytuł światowego lidera, a Rupert Murdoch, którego spółka News Corp. kontroluje brytyjską stację BSkyB, będzie musiał stoczyć na Wyspach zaciętą walkę o utrzymanie prymnatu.

- To atrakcyjna transakcja dla Liberty Global – ocenia Matthew Harrigan, analityk w firmie Wunderlich Securities z Denver. Wprawdzie, jak podkreśla, liczba akcji emitowanych na potrzeby przyjęcia przez Liberty Global jest większa niż mogło oczekiwać wielu zainteresowanych, ale spodziewa się znaczących synergii programowych. – Virgin to dobre aktywo i sądzę, że transakcja jeszcze zwiększa jego atrakcyjność – dodaje Harrigan.

Za każdą akcję Virgin Media Liberty Global zapłaci 17,50 dolara w gotówce i dorzuci 0,2582 własnego waloru serii A i 0,1928 papieru serii C. Oznacza to, że Malone płaci 8,8-krotność operacyjnego cash flow Virgin Media w ubiegłym roku i 7 – krotność prognozowanego cash flow w tym roku. Na potrzeby tej transakcji amerykański potentat zaciągnie dług w wysokości 5,9 miliarda dolarów.

Po przejęciu Virgin Media ok. 80 proc. przychodów Liberty Global pochodzić będzie z pięciu krajów – Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Szwajcarii i Holandii. Akcjonariusze brytyjskiej spółki będą mieli około 36 proc. udziałów w połączonej firmie i 26 proc. praw głosu na jej walnym zgromadzeniu.

„Włączenie Virgin Media do naszych rozległych i powiększających się europejskich operacji jest naturalnym przedłużeniem naszej strategii kreowania wartości, którą z powodzeniem realizujemy od ponad siedmiu lat", napisał w komunikacie Mike Fries, prezes Liberty Global. W. Z. Bloomberg

Media
Polski film coraz droższy. Znany producent ma na to sposób
Media
„Rzeczpospolita Nauka” – nowy kwartalnik o odkryciach, badaniach i teoriach naukowych
Media
Nowy pomysł Trumpa: obrona Hollywood. Pomóc mają 100-proc. cła na obce filmy
Media
Irlandia nakłada ogromną karę na TikToka. Platforma zaprzecza, by przekazywała rządowi dane
Media
TikTok będzie miał nowe centrum danych w Europie. Wiadomo, w jakim kraju
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem