- Koncesję na nadawanie programu o charakterze wyspecjalizowanym filmowym przyznano spółce Stopklatka. Koncesja na nadawanie programu o charakterze edukacyjno-poznawczym została przyznana TV Spectrum – podała KRRiT w komunikacie.
Miedzy kandydatami do nadawania na multipleksie cyfrowej telewizji naziemnej trwała zacięta rywalizacja, a chętnych było bardzo dużo. Stację edukacyjno-poznawczą chciały mieć Discovery Polska (proponuje kanał DMAX), Edusat, TVR (kanał TVE, odrzucony w konkursie z przyczyn formalnych), należąca do Platformy Mediowej Point Group spółka MediaWorks, TVS (dawna TV Silesia), Apella - firma powiązana z wydawcą tygodnika „W sieci" oraz Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (zgłosiły kanał TV Spectrum; spółki z grupy ZPR wydają m.in. „Super Express" i „Muratora" mają też Radio Eska i nadające już w ramach naziemnej telewizji kanały Eska TV oraz Polo TV) i 4fun Media (zgłosiły stację 4fit.tv, ale wniosek odpadł z przyczyn formalnych). To kanał Focus TV spółki TV Spectrum należącej do ZPR będzie nadawany w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.
Decydowały finanse i biblioteka programowa
O miejsce na stację filmową walczyły stacja Kino5 Mediasatu, kanał Polsat Kino Telewizji Polsat, kanał spółki Stopklatka, za którym stoją Kino Polska TV (właściciel Stopklatki, ale też kanału Kino Polska i dystrybutor stacji z rodziny FilmBox ) oraz wydająca „Gazetę Wyborczą" Agora (wykupi przynajmniej 41 proc. proc. spółki, jeśli kanał Stopklatka dostanie koncesję) oraz stacja Telekino zgłoszona przez ZPR we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i dystrybutorem filmowym Kino Świat.
Zwłaszcza miedzy dwoma ostatnimi projektami trwała w ostatnich tygodniach ostra rywalizacja o względy KRRiT. Telekino miało za sobą poprawcie SFP, ale Stopklatka TV zwróciła się o poparcie do ludzi kina i otrzymała je od kilkudziesięciu osób, w tym od Romana Polańskiego.
KRRiT w komunikacie podaje, że oceniała wnioski m.in. pod względem zapewnionych im możliwości finansowania (kanał nadawany w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w pierwszym roku nadawania kosztuje nadawcę ok. 20 mln zł), kwestie programowe oraz to czy zgłaszający kanał nadawca dotychczas przestrzegał przepisów zwianych z działalnością nadawczą. - Rozpoczęcie rozpowszechniania programu nastąpi po uzyskaniu przez przyszłego nadawcę rezerwacji częstotliwości wydanej przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Rezerwacja częstotliwości zacznie obowiązywać nie wcześniej niż z datą wygaśnięcia rezerwacji wydanej TVP, a nie później niż 28 kwietnia 2014 roku – podaje KRRiT. Nowo wybrane kanały wraz z kanałami TV Trwam i dziecięcym TVP ABC zastąpią w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej nadawane obecnie podwójnie stacje TVP1, TVP2 i TVP Info.