Akcja rozgrywa się w miasteczku Pagford w południowo-zachodniej Anglii. Po śmierci radnego społeczność lokalna musi wybrać jego następcę. Od tego, kto nim zostanie, zależy, kto będzie miał większość w zbliżających się głosowaniach: zadowoleni ze status quo mieszczanie czy obóz nawołujący do zmian. Powieść zapowiadana jest jako satyra na klasę średnią i jej uprzedzenia.
Jedną z bohaterek jest Terri Weedon – uzależniona od narkotyków prostytutka, walcząca o prawa rodzicielskie do trzyletniego syna. Strach na mieszkańców Pagford pada, gdy na stronie internetowej Rady Gminy zaczynają się pojawiać anonimowe wpisy zdradzające brudne sekrety mieszkańców miasta. Tlące się niesnaski zamieniają się w otwarty konflikt.
Powieść już przed premierą stała się bestsellerem przedsprzedaży w internetowym sklepie Amazon. Część tego sukcesu można przypisać magnesowi nazwiska J.K. Rowling – miłośnicy Harry'ego Pottera zdążyli dorosnąć – pierwsza część ukazała się 15 lat temu, a cała seria książek, której sprzedaż szacuje się na 450 milionów egzemplarzy, oficjalnie została zamknięta. To idealny moment na zmianę stylu pisarskiego. Poza tym Rowling i jej wydawcy do perfekcji opanowali sztukę promocji książek. Od paru tygodni w mediach brytyjskich huczy wokół „The Casual Vacancy". Tekst był utrzymywany w tajemnicy, dziennikarze starający się o lekturę maszynopisu musieli przejść proces weryfikacyjny.
W Polsce książka Rowling ukaże się 15 listopada nakładem wydawnictwa Znak pod tytułem „Trafny wybór". – Nie spotkaliśmy się wcześniej z premierą polskiej lub zagranicznej książki utrzymywaną w tak wielkiej tajemnicy – mówi Michał Jakubik z biura prasowego wydawnictwa Znak. – To dla nas wyjątkowa sytuacja, choć stosowana już wcześniej przez autorkę przy serii o Harrym Potterze.