- Magazyn "W Kratkę" to jedno z wielu przedsięwzięć fundacji "Dom Kultury", która dostarcza kulturę tam, gdzie ona sama nie dociera. Robi mnóstwo rzeczy w więzieniu na Olszynce, teraz m.in. rzeźbę z Pawłem Althamerem - wyjaśnia Leszek Wejcman, pomysłodawca i wydawca "W Kratkę".
- Pomysł przyszedł, gdy poczytałem teksty osadzonych, o które poprosiłem w trakcie swoich warsztatów z pisania. Okazało się, że one świetnie piszą i oczywiście mają sporo do opowiedzenia. Na moje zajęcia przychodzą tylko kobiety, i tylko z oddziału zamkniętego (tzw. zamka), więc to głównie recydywistki i skazane na bardzo długie wyroki - dodaje.
W październiku ukazał się drugi numer magazynu. Artykuły do niego piszą osadzone z Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów, a oprawą graficzną zajęli się znani artyści - oprócz Pawła Althamera, który sam zilustrował wywiad przeprowadzony z nim przez Dominikę K. - Iwona Zawadzka, Joanna Bieńkowska, Dorota Pawłowska, Maess i Justyna Kabala. Dobrawa Borkała jest również współautorką komiksu "Luna", opowiadającego historię superbohaterki - "dziewczyny, przenikającej przez kraty i kruszącej mury", która niesprawiedliwie znalazła się w więzieniu. Pomysłodawcą komiksu jest Leszek Wejcman, a fabułę i dialogi współtworzą osadzone.
Dzięki projektowi kobiety, które zniszczyły sobie życie - część z nich najprawdopodobniej doczeka w więzieniu końca swych dni - zamieniają się w dziennikarki i opisują to co dzieje się za kratami. Spotkania redakcyjne stały się dla wielu z nich sposobem na wyjście z marazmu. Przychodzą na nie nawet te, które nie piszą, wykorzystują jedną z nielicznych okazji, by robić coś ciekawego w czasie odsiadki.