Dzisiaj – jak powiedziałaby Ania – poczułam się, jakby to był początek nowej epoki w moim życiu. Moja książka nadeszła właśnie od wydawcy. I radośnie wyznaję, że był to dla mnie pełen dumy, cudowny, ekscytujący moment! Oto w moich dłoniach spoczęło namacalne spełnienie wszystkich marzeń, nadziei, ambicji i zmagań całej mojej świadomej egzystencji – moja pierwsza książka!”
Te słowa zanotowała w swym dzienniku Lucy Maud Montgomery pod datą 20 czerwca 1908 roku. Dziesięć dni wcześniej, po trzech latach starań, kilkakrotnie uprzednio przez rozmaitych wydawców odrzucana opowieść o niewydarzonej, rudowłosej, nieziemsko roztrzepanej gadule trafiła wreszcie na półki księgarskie za sprawą bostońskiej firmy wydawniczej L. C. Page Co.
Setne urodziny osoby tak nietuzinkowej jak Ania Shirley wymagają nie lada celebry. Szykują się więc ogólnoświatowe obchody jubileuszu bliskiego milionom czytelniczek. Aktywnie zamierza się w nie włączyć Wydawnictwo Literackie – wyłączny na polskim rynku popularyzator dorobku L. M. Montgomery. Wspólnie z Instytutem Książki i Biblioteką Jagiellońską krakowska oficyna przygotowuje prawdziwy festiwal kanadyjskiej pisarki, licząc, że dzięki współpracy z L. M. Montgomery Institute w Charlottetown oraz Ambasadą Kanady w Warszawie działania te znajdą oddźwięk również na arenie międzynarodowej.
Realizacja projektu rozpocznie się w marcu i obejmie między innymi: cykl warsztatów dla nauczycieli z propozycją nowego odczytania „Ani z Zielonego Wzgórza”, przegląd filmów i spektakli teatralnych opartych na motywach twórczości L. M. Montgomery oraz powstanie interaktywnej strony internetowej dla wszystkich, bez względu na wiek, zainteresowanych jej dziełem. Już ogłoszony został konkurs rysunkowy dla dzieci na przedstawienie postaci Ani Shirley – jego rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu i wtedy też zwycięskie prace znajdą swe miejsce na specjalnej ekspozycji w Bibliotece Jagiellońskiej jako część wystawy poświęconej autorce „Ani z Zielonego Wzgórza”, gdzie ponadto zgromadzone zostaną rozmaite wydania powieści, materiały dotyczące L. M. Montgomery oraz zdjęcia miejsc, w których rozgrywały się opisywane przez nią historie.
Centralne uroczystości zaplanowano na 19 czerwca 2008 roku w Krakowie – tam właśnie huczne obchody zakończy uroczysty piknik urodzinowy z kulminacją w postaci toastu na cześć Ani wzniesionego przez liczną – miejmy nadzieję – rzeszę jej wiernych fanów… sokiem z marchwi. Miejmy nadzieję, gdyż będzie to jednocześnie próba pobicia rekordu Guinnessa w liczbie osób jednorazowo pijących sok z Daucus carota – sprawę już zgłoszono do księgi rekordów.