Fanom "Ojca chrzestnego" złożono propozycję nie do odrzucenia. Cena jest wysoka (ok. 200 zł), ale warto. Wydany po angielsku przez oficynę Taschen imponujący (ponad 500 stron!) i starannie zaprojektowany [link=http://empik.rp.pl/the-godfather-family-album-opracowanie-zbiorowe,prod57911462,ksiazka-p]"The Godfather Family Album"[/link] zawiera unikatowe fotografie Steve'a Shapiro dokumentujące powstanie gangsterskiej sagi wszech czasów.
[wyimek][link=http://www.rp.pl/artykul/9131,518048_Propozycja_nie_do_odrzucenia.html]Oglądaj tv.rp.pl[/link][/wyimek]
Jak powiedział [link=http://empik.rp.pl/szukaj/produkt?author=Coppola+Francis+Ford&start=1&catalogType=all&searchCategory=all]Francis Ford Coppola[/link], filmowa trylogia to opowieść o królu, który miał trzech synów. Każdy z nich odziedziczył inną cechę charakteru władcy: Michael spryt, Sonny południowy temperament, a Alfredo słodycz. Kim był król? Głową jednej z najpotężniejszych rodzin sycylijskiej cosa nostry. Wielkim Donem, który wszystko brał do serca. Według Michaela przypominał Boga. Wszystko szło zawsze po jego myśli. A to dlatego, że wszelkie niekorzystne zrządzenia losu uważał za osobistą zniewagę.
[srodtytul]Skazany na sukces[/srodtytul]
Album otwiera obszerny, pełen autoironii tekst Maria Puzo, w którym prozaik wyjawia okoliczności powstania powieści zekranizowanej później przez Coppolę. Miał 45 lat, a na koncie dwie książki, z których był dumny. Pierwsza "Mroczna arena" przyniosła mu 3,5 tys. dolarów, druga "Dziesiąta aleja" 3 tys. Tę ostatnią krytyk "New York Timesa" nazwał nawet "małą klasyką". Kiedy jednak Puzo zgłosił się do wydawcy z pomysłem napisania "wielkiej klasyki", pokazano mu drzwi. Szef innej oficyny wyraził przekonanie, że gdyby w "Dziesiątej alei" Puzo poświęcił więcej uwagi mafii (jeden z bohaterów był szefem gangu), książka lepiej by się sprzedała.